Samorząd debatuje - scenariusze debat

Dodano: 10.12.2020

Kategoria: Scenariusze

Zapraszamy do zapoznanai się ze scenariuszami debat szkolnych. Chcemy, aby stanowił on wsparcie dla Was w trakcie przygotowań i realizacji debat w Waszych szkołach.

Materiał można potraktować na kilka sposobów. Można przeczytać go w całości – każdy ze scenariuszy, oprócz stałych elementów zawiera też nowe wskazówki, treści, ćwiczenia i podpowiedzi, dzięki którym będziecie mogli wzbogacić Waszą debatę. Można też przejrzeć tematy, które proponujemy i wybrać jeden z nich. Można wreszcie wybrać tylko pewne elementy, które są Waszym zdaniem ciekawe i potrzebne.

Ważne, aby Wasza debata była w pełni oryginalna i dotyczyła zagadnień i problemów związanych z Waszą szkołą. Dlatego dobrze, aby prezentowane scenariusze nie były dla Was dokładnymi wytycznymi, ale aby stanowiły źródło inspiracji do własnych poszukiwań.

W poszczególnych scenariuszach spotkacie się z tematami i pytaniami, które mogą się wydać Wam niepotrzebne lub niepasujące do Waszej szkoły. Dlatego warto wybierać tylko takie, które pomogą Wam w rozwiązaniu konkretnego problemu lub realizacji celów. Zachęcamy również do własnego wymyślania tematów i zadawania pytań.

W przypadku prezentowanych zagadnień i argumentów wiele z nich może Wam się wydać niesłusznych, naiwnych lub kontrowersyjnych. Pamiętajcie jednak, że na tym właśnie będzie polegać debatowanie: na ścieraniu się różnych poglądów i stanowisk, a także na uzgadnianiu możliwych wspólnych działań i rozwiązań. Zagadnienia i argumenty, które tutaj prezentujemy są tylko jednymi z wielu możliwych interpretacji różnych tematów, związanych z funkcjonowaniem społeczności szkolnej. Nie oznacza to, że nie powinniście mieć innego zdania, a wręcz przeciwnie: warto zastanowić się nad każdym zagadnieniem, argumentami za i przeciw, a potem spróbować wypracować własne stanowisko w danej sprawie. Bo tylko wtedy Wasze debatowanie będzie autentyczne.

Zapraszamy do debatowania!