Absolwenci z pomocą dydaktyczną i praktyczną uczniom THM

• WYBITNA RELACJA

Uczenie się i nauczanie: "Nasze własne wyzwanie (skonsultowane i zatwierdzone przez mentora)"

Dodano: 04.04.2022

Prelekcje absowlentów THM jako narzędzie wspomagające proces dydaktyczny

Absolwenci Zespołu Szkół nr 3 w Ostrowcu Św. chętnie odwiedzają placówkę, nie tylko by powspominać lata spędzone w szkolnych murach, spotkać się z nauczycielami, ale także by skorzystać z literatury przydatnej do studiowania a w dobie trwającej pandemii by wesprzeć swoich młodszych kolegów praktyczną wiedzą związaną z wykonywanym zawodem.

Samorząd uczniowski wraz z zespołem biorącym udział w Szkole Demokracji zorganizował nie tylko zajęcia dodatkowe dla osób potrzebujących pomocy ale także zaprosił abswolentów, ktłórzy jako studenci i pracownicy różnych firm są w stanie przekazać nam ciekawostki związane z zawodem. Tu wybraliśmy zawód technika logistyka.

Mimo, iż  niektórzy absolwenci osiedlili się już na stałe w Krakowie, Poznaniu, czy Warszawie utrzymują stały kontakt z nauczycielami logistycznych przedmiotów zawodowych i chętnie dzielą się wiedzą oraz doświadczeniem zawodowym z młodszymi logistykami ZS 3.

Często są to już młodzi przedsiębiorcy posiadający własną firmę lub piastujący stanowiska kierownicze, wykwalifikowani specjaliści w różnych dziedzinach gospodarki, m.in. produkcji, dystrybucji, handlu, usługach i spedycji.

Gościliśmy na zajęciach absolwentów rocznik 2014 i 2017: Jakuba Roślickiego - specjalistę ds. kalkulacji kosztów produkcji w podpoznańskiej firmie zajmującej się produkcją materacy, Katarzynę Sułek – specjalistkę ds. organizacji transportu oraz Rafała Połetka – koordynatora ds. wdrażania logistycznych systemów informatycznych w przedsiębiorstwie.

Absolwenci przygotowali dla młodziezy THM kształcącej się na kierunku technik logistyk interesujące prelekcje, przedstawili specyfikę swojej pracy zawodowej, udzielili cennych wskazówek dotyczących dalszego kształcenia się w branży TSL oraz odpowiedzili chętnie na liczne pytania uczniów.

Przekonywali także swoich młodszych kolegów, że osoby aspirujące do zawodu logistyka powinny myśleć o swoim wykształceniu jak najwcześniejszej oraz że wiedza i umiejętności zdobyte w technikum to kluczowe czynniki sukcesu.

członkowie zespołu projektowego, opiekun zepsołu Katarzyna Pastuszka oraz członkowie SU

Absolwenci chętnie odwiedząją naszą szkołę, dzielą się swoimi doświadczeniami. Jedyny problem stanowiła pandemia, reżim sanitarny i ustalenie terminów.

Wszystkie wskazówki, cenne podpowiedzi to nieoceniony skarb jaki zdobyliśmy w trakcie tych spotkań.

Były to praktyczne spotkania, z wieloma ciekawymi rozmowami o dalszym kształceniu, egzaminach, pracy.

Na ten czas udało nam się wprowadzić pomoc uczniowską w zawodzie technik logistyk. Starsi uczniowie pomagają młodszym. Z czasem spróbujemy wdrożyć nasz pomysł także w innych zawodach.

Nauczyciele często mają jedynie wiedzę teoretyczną, zajęcia prowadzone przez absolentów THM, którzy są silnie związani ze szkołą i chętnie ją odwiedzają, to zbiór wiedzy praktycznej, popartej przykładami.

Jestemy wdzięczni naszym starszym kolegom, że zawsze znajdują dla nas czas i umieją dzielić się z nami swoimi doświadczeniami i zdobytą w różnych przedsiębiorstwach wiedzą.