Debata

Wybory i kwestie formalne: "2. Organizujemy debatę wyborczą pomiędzy kandydatami i kandydatkami w szkole."

Dodano: 04.04.2022

Debata na przedstawicieli w naszej szkole.

Na początku przeprowadziliśmy rozmowę z Panią Dyrerkor o zgodę na debatę. Po otrzymaniu zgody poinformowaliśmy uczestników projektu o debacie aby zastanowili się kto według nich byłyby idelanym kandydatem. Osoby prowadzące ogłosiły czas i miejsce debaty. W dzień którym się odbyła wszyscy zasiedli na szkolnej świetlicy. Na początku przedstawiano organizatorów oraz wytłumaczono na czym bedzie polegać debata. Gdy rozpoczęto kandydaci przedstawili swoje propozycje jakie chcieli by zrealizować w naszej szkole aby umilić nam w niej czas. Kandydaci dałi propozyje miedzy innymi kąciku spokoju albo automatów co dla wielu uczniów się spodobało. Uczniowie podczas słuchania mogli również zadawać swoje pytania. Debacie przysłuchiwali się nauczyciele i Dyrekcja natomiast Uczniowie uczący się w naszej szkole chętnie wysłuchali propozycji kolegów i zadawali im dużo pytań. Na zakończenie odbyły się wybory na kandydata do samorządu które były prowadzone przez wybranego nauczyciela oraz Pani Dyrektor.

Uczestnicy organizując debatę ukształtowali wielorakie umiejętności. Wyzwanie to pozwoliło im dostrzec możliwości, jakie daje dialog i dyskusja

W realizację zadania zaangażowani byli nauczyciele oraz starsza młodzież oraz oczywiście kandydaci biorący udział w wyborach oraz nauczyciele i dyrekcja.

Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?:

Najtrudniejsze w wyzwaniu była organizacja debaty, czynności porządkowe i zaplanowanie czasowe debaty. Następnie uczestnicy debaty musieli otworzyć i wyjść ze strefy komfortu rozmawiając z uczniami z naszej szkoły. A uczniowie musieli nauczyć się słuchać i odważyć do zadawać pytania.

Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?:

Podczas realizacji zadania udało się nam zapoznać uczniów z zasadami wolnych wyborów. Przedstawić namiastkę kampanii wyborczej, co pozwoli im świadomie podejmować decyzje w życiu dorosłym. Kandydaci nauczyli się przedstawiać swoje przekonania i pomysły i sposoby na przekonanie innych na poparcie swojej kandydatury.

Organizacja debaty nauczyła młodzież, jak współpracować ze sobą w celu osiągnięcia zamierzonego celu.