"Wirtualny Samorząd"- Nowy środek komunikacji i przekazu w naszej szkole.

Komunikacja i media: "1. Tworzymy nowy uczniowski środek przekazu informacji w naszej szkole."

Dodano: 08.04.2022

Stworzenie dobrego sposobu komunikowania się dla uczniów ( i nauczycieli) jest bardzo trudnym wyzwaniem, gdyż są to uczniowie w różnym wieku.Jesteśmy szkołą z oddziałami integracyjnymi, do której uczęszczają dzieci z różnymi dysfunkcjami. Dodatkowo- z uwagi na rozbudowę szkoły- wprowadzona została dwuzmianowość, co realnie utrudnia dobrą komunikację i sprawny "przesył" informacji między SU , a klasami. W dodatku przekazywane informacje muszą zaciekawić odbiorców- a Ci potrafią być wymagający

Zorganizowaliśmy spotkanie, które miało na celu przedstawienie pomysłów ( "burza mózgów") na sposób dobrej komunikacji. Jednogłośnie stwierdziliśmy, że najlepszym sposobem na komunikowanie się z uczniami w obecnych czasach będzie, wykorzystanie tego, co nasi koledzy i koleżanki dobrze znają ( dzięki edukacji zdalnej)- a mianowicie Google Classroom. Jest to bezpieczny według nas sposób na komunikację i współpracę z naszymi kolegami.Jesteśmy szkołą podstawową, więc nie każdy z uczniów może korzystać z Facebooka, Instagrama ( ograniczenia wiekowe), a z Classrooma każdy. :)

Poprosiliśmy wychowawców klas o przesłanie nam adresów mailowych uczniów , aby do naszego wirtualnego pokoju mogli wchodzić wszyscy uczniowie naszej szkoły. Jednocześnie też napisaliśmy informację do rodziców o planowanych naszych działaniach.

I tak nasz wirtualny pokój zaczął żyć i wspierać samorząd w działaniu. Do tradycyjnej tablicy SU, Skrzynki na listy- dołączyliśmy nowoczesną technologię- zdecydowanie bliższą uczniom.

W realizację wyzwania zaangażowała się cała społeczność szkolna ,jak również wychowawcy klas.

Najtrudniejsze i zarazem dość czasochłonne było wysyłanie zaproszeń do uczniów, aby dołączyli do naszego Classrooma. Komunikowanie się z tak dużą liczbą uczniów jest wielkim wyzwaniem.

Naszym zdaniem największym sukcesem związanym z realizacją było to, że stworzyliśmy miejsce, które pozwala uczniom naszej szkoły aktywniej działać, dzielić się pomysłami, spostrzeżeniami ( nie tylko z samorządem, ale również z innymi członkami naszej społeczności) ,ale również pozwala im na pokazanie swoich zainteresowań i talentów ( np.udział w akcji walentynkowej) . Za sukces można uznać także to, że wielu uczniów codziennie odwiedza nasz wirtualny pokój, zostawia pytania, swoje propozycje, dzięki czemu zaangażowaliśmy w to wyzwanie uczniów i uczennice naszej szkoły. Każdy uczeń może wysłać prywatną wiadomość do SU i mieć pewność, że zostanie ona przedyskutowana na spotkaniu.

Najczęściej pojawiają się pytania dotyczące terminów rozstrzygania konkursów, ale również pozdrowienia ( co jest bardzo miłe).

Inne pliki związane z realizacją wyzwania