Co nas motywuje?- szukamy odpowiedzi

Uczenie się i nauczanie: "2. Organizujemy dyskusje klasowe lub szkolne o tym, co nas motywuje do nauki. Wnioski przedstawiamy nauczycielom i opracowujemy konkretne propozycje do wprowadzenia w życie."

Dodano: 09.04.2022

Nauczanie zdalne, z którym przyszło nam się zmierzyć, przyniosło nowe możliwości, ale również i trudności.

Wspólnie stwierdziliśmy, że jest ogromna potrzeba zbadania opinii pozostałych uczniów. Dlatego wpadliśmy na pomysł opracowania i przeprowadzenia ankiety online.Tu z pomocą "przyszły" nam formularze Google. Opracowaliśmy pytania. Gdy mieliśmy wątpliwości w odniesieniu do pytań, prosiliśmy o konsultację opiekuna samorządu. Następnym krokiem było przekazanie informacji pozostałym uczniom.Tu zgłosiliśmy się z prośbą do wychowawców klas, aby udostępnili uczniom link do ankiety. Poprosiliśmy również wychowawców o możliwość wypełnienia ankiety podczas godziny wychowawczej ( klasy młodsze ). Ankieta była dostępna 2dni.

Po wyznaczonym terminie, opracowaliśmy wnioski, które przekazaliśmy opiekunowi z prośbą o przedstawienie wyników podczas posiedzenia rady pedagogicznej.

Dodatkowo zorganizowaliśmy zebranie korczakowskie , na którym przedstawiliśmy wyniki ankiet. W zebraniu uczestniczyli przedstawiciele klas ( sytuacja epidemiczna nie pozwalała nam organizować większych zgromadzeń).

Wyniki ankiet prezentują się następująco: W ankiecie brało udział 147 uczniów naszej szkoły.

92% uczniów zna kryteria oceniania przez nauczyciela

Za najlepszą metodę i formę prowadzenia lekcji uczniowie uznali :projekty edukacyjne ( 73%);

Czynnikami motywującymi uczniów do nauki okazała się być: chęć zdobycia wiedzy ( 42%); oceny ( 27%);

69% uczniów wskazało, że nauczyciel ma duży wpływ na ich naukę. Są to następujące czynniki:

1. Dobrze tłumaczy i zrozumiale prowadzi lekcje - 36% ankietowanych

2. Jest sprawiedliwy - 13 %

3. Gdy nauczyciel potrafi zainteresować ucznia przedmiotem stosując aktywne metody pracy - 10,5%

4. Gdy ciekawie i zrozumiale prowadzi lekcje - 3%

5. Gdy nauczyciel jest lubiany i miły dla uczniów - 2%

Dzięki temu wyzwaniu dowiedzieliśmy się , co nas motywuje - ciekawe formy pracy, metody aktywizujące, projekty, jak również nauczyciele.

Mamy nadzieję, ze realizacja tego zadania choć trochę pomoże i nam i nauczycielom w niekiedy trudnym procesie , jakim jest nauka i nauczanie. Jesteśmy w tej kwestii optymistami.

W wyzwanie zaangażowaliśmy się my, nasz opiekun, Rzecznik Praw Uczniów ( w naszej szkole jest to wybrany w demokratycznych wyborach uczeń) oraz wychowawcy klas.

Najtrudniejsze było sformułowanie pytań. Chcieliśmy dowiedzieć się jak najwięcej od naszych koleżanek i kolegów, dlatego wymagało to precyzji.

Niestety, niektórzy z nich nie zawsze dokładnie czytali pytania ankietowe i co za tym idzie, ich odpowiedzi niekiedy nie były precyzyjne, a czasem wręcz odbiegały od tematu.

- możliwość wprowadzenia takich zmian, które ułatwią nam naukę w obecnej rzeczywistości

- możliwość podzielenia się z innymi uczniami, nauczycielami i dyrekcją naszymi opiniami i sugestiami

- uzmysłowienie, że nasz głos jest bardzo ważny i jest brany pod uwagę

- możliwość podjęcia działań na rzecz innych