Smartfony w szkole – wspólnie ustalamy reguły.

Podejmowanie decyzji: "1. Ważną dla społeczności szkolnej decyzję podejmujemy w procesie współdecydowania, zgodnie z kryteriami dobrego wspólnego podejmowania decyzji (opisane w Przewodniku).."

Dodano: 10.04.2022

1. Dyskusja w klasach o używaniu smartfonów.

2. Przygotowanie i przeprowadzenie ankiety.

3. Spotkanie z przedstawicielami klas – prezentacja ustaleń z dyskusji klasowych.

4. Przygotowanie krótkiego projektu regulaminu do dyskusji z Radą Pedagogiczną.

Propozycje zespołu projektowego do konsultacji w sprawie telefonów komórkowych:

1. Uczniowie przynoszą do szkoły telefony komórkowe, odtwarzacze i inny sprzęt elektroniczny

na własną odpowiedzialność, za zgodą rodziców.

2. Szkoła nie ponosi odpowiedzialności za zniszczenie, zagubienie czy kradzież sprzętu

przynoszonego przez uczniów.

3. Nie wolno filmować i fotografować uczniów, nauczycieli oraz innych pracowników szkoły.

4. Nie wolno nagrywać i robić zdjęć na lekcji bez zgody nauczyciela prowadzącego zajęcia.

5. Uczeń ma możliwość używania telefonu komórkowego jako pomocy dydaktycznej, jeśli zezwoli

na to nauczyciel prowadzący zajęcia.

6. Bezwzględny zakaz korzystania z telefonów komórkowych w toaletach szkolnych

i przebieralniach.

7. W wyjątkowych sytuacjach – pilny kontakt z rodzicem – uczeń za zgodą nauczyciela może

skorzystać z telefonu.

8. Uczniowie mogą korzystać z telefonu podczas wycieczek szkolnych i zawodów sportowych.

(zgoda nauczyciela)

9. Dozwolone korzystania z telefonu podczas jednej przerwy 11:45 – 12:00 na korytarzu szkolnym

bez prawa do fotografowania i nagrywania.

Kontynuacja działań:

Dyskusja z przedstawicielami samorządów klasowych

Spotkanie z panią dyrektor

Spotkanie z radą pedagogiczną

Zainteresowani uczniowie.

Umiejętność realnego spojrzenia przez uczniów na problem korzystania z telefonów komórkowych na terenie szkoły.

Trudny będzie dalszy ciąg, czyli wypracowanie kompromisu z dyrekcją i nauczycielami.

Podniesienie problemu - warto rozmawiać. Zwiększenie świadomości w korzystaniu z telefonów.