Discord już działa

Komunikacja i media: "1. Tworzymy nowy uczniowski środek przekazu informacji w naszej szkole."

Dodano: 11.04.2022

W momencie przystąpienia do programu - na etapie diagnozy i  w wyboru działań, które chcemy zrealizować w ramach programu Szkoła Demokracji zauważyliśmy problem z przepływem informacji w naszej szkole. Dotychczas głównym środkiem przepływu informacji była nasza strona internetowa i konto na portalu FB – dostępne dla wszystkim. Brakuje nam komunikatora tylko dla naszej społeczności szkolnej tj. uczniowie i nauczyciele.  Dlatego postanowiliśmy wprowadzić nowy środek przekazu informacji.

Wspólnie z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego przeprowadziliśmy sondaż wśród uczniów i nauczycieli w którym zapytaliśmy jaki przekaz informacji preferują.   Wyniki sondażu wskazały, że nasza społeczność, chciałaby otrzymywać informacje za pośrednictwem  aplikacji Instagram. Przystąpiliśmy do działania, ale podczas opracowywania koncepcji funkcjonowania Instagramu napotkaliśmy na przeszkody w postaci możliwości „hejtowania”  postów. Uznaliśmy, że „nie tędy droga” i podjęliśmy decyzję o zmianie  środka przepływu informacji. Zorganizowaliśmy spotkanie przedstawicieli klas IV –VIII podczas którego omówiliśmy wszystkie za i przeciw i podjęliśmy decyzję o stworzeniu konta na Discord. Spośród grona uczniów wybraliśmy zespół „Genialnych Informatyków”, którzy przystąpili do działania- przedstawili nam koncepcję funkcjonowania apki Discord. Następnie  wystąpiliśmy do  Pani Dyrektor z wnioskiem o wyrażenie zgody na wprowadzenie aplikacji Discord jako nowego środka przekazu informacji w naszej szkole. Po otrzymaniu zgody przystąpiliśmy do realizacji wyzwania.  Powstało konto z adresem https://discord.gg/7DJAFsz5tx.

Kolejny krok to dotarcie z tą dobrą wiadomością do naszych kolegów i koleżanek oraz grona pedagogicznego. Z pomocą nauczycieli i naszych „Genialnych Informatyków” udało nam się dotrzeć do każdej klasy i zaprezentować jak działa aplikacja i jak w kilku prostych krokach utworzyć konto. Wyznaczyliśmy osoby, które cały czas pomagają w założeniu konta      i odpowiadają na nurtujące pytania. Ponadto na gazetkach szkolnych zamieściliśmy informację na temat apki Discord.

Za pośrednictwem tego środka przekazu informujemy o życiu naszej szkoły, o naszych sukcesach, planach oraz bieżącej organizacji pracy szkoły. Pierwsze konta już założone, pierwsze komunikaty zamieszczone, działamy dalej.

W realizację wyzwania zaangażowali się: Pani Dyrektor, opiekun SU, przedstawicie poszczególnych klas, samorząd uczniowski, uczniowie- "informatycy".

Umiejętność zabezpieczenia sieci, przekonanie uczniów do kulturalnego i merytorycznego korzystania z aplikacji.

Wprowadzenie nowego środka komunikacji w naszej szkole.

Linki związane z realizacją wyzwania:
Inne pliki związane z realizacją wyzwania