Organizacja wyborów do władz su na początku roku szkolnego.
Wybory i kwestie formalne: "1. Przeprowadzamy wybory do władz SU zgodnie z zasadami i procedurami opisanymi w poradniku CEO"
status:
zaakceptowana
ostatnia zmiana statusu:
2022-01-11 17:42
Kiedy odbyły się wybory?
wrzesień - pocz. listopada 2021.Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania:
Organizacja długofalowa z ogłoszeniem wyborów i ustaleniem harmonogramu działań. Pozostawiono czas na zapoznanie się potencjalnych kandydatów z potrzebami szkoły oraz wyłonienie kandydatów. Następnie kandydaci mieli czas na przeprowadzenie burzliwej kampanii wyborczej: rozwieszanie plakatów, rozdawanie ulotek, ogłaszanie kandydatury w klasach, stwarzanie niewielkich wieców na przerwach podczas, których sięgano po "kiełbasę wyborczą", co zostało wytknięte przez koordynatorów.Ostatecznie walka rozgrywała się miedzy kilkoma osobami w tym trzy osoby na stanowisko Przewodniczącego SU. Wyłoniono także Zastępce i Sekretarz.
Opis szczegółowy:
Pierwszym etapem było ogłoszenie wyborów wśród uczniów. Od razu po tym nastąpiła organizacja w zespołów w klasach, których przedstawiciele chcieli skorzystać z biernego prawa wyborczego i przewodzić szkole. Zespoły te wybrały spośród siebie odpowiednie osoby. Działania te często realizowano pod kierunkiem nauczyciela, który naprowadzał na to jakie obowiązki, a nie tylko przywileje i prestiż niesie za sobą bycie w SU. Ustalono też od razu termin głosowania na 8 listopada. Grupy - quasi sztaby wyborcze przystąpiły następnie do pracy nad kampanią wyborczą. Październik był tutaj okresem szczególnego natężenia w tych pracach. Polegały one na przygotowaniu plakatów i ulotek, drukowanie oraz ich kolportaż wśród uczniów. Głośne były też akcje połączone z rozdawaniem cukierków, czy obchody po szkole z magnetofonem. Nie uniknięto sabotażu pod polegającego na zrywaniu plakatów innej strony, czy pobieraniu i niszczeniu ulotek, bądź przerabianiu ich. Były to jednak programy ciekawe. Kandydaci proponowali ciekawe "święta" szkolne i różnego rodzaju "dni specjalne" - np. dzień herbaty, dzień piżamowca itd. Proponowano także, co szczególnie dotyczy dziewcząt utworzenie "Różowej Skrzynki" z niezbędnym wyposażeniem, która umieszczona by była w damskiej toalecie.
Kandydaci początkowo chcieli też przeprowadzić debatę. Jedna z osób wyłamała się nie ujawniając swoich powodów. Środki przymusu nie mogły mieć tutaj jednak miejsca. Była to też w zasadzie dość nagła decyzja w sam dzień debaty. Mimo to pozwolono kandydatce na dalszy udział w wyborach. Co ciekawe, to właśnie ta kandydatka zwyciężyła.
Rola nauczycieli polegała w szczególności na koordynowaniu działań uczniów. To właśnie również jeden z nauczycieli za zadanie miał przygotowanie debaty (data, zasady, program). Nauczyciele jednak zawsze pozostawali jako bezstronni oraz sami nie brali udziału w głosowaniu.
8 listopada jeden z nauczycieli, jako osoba bezstronna czuwała nad oddawaniem głosów. Przeprowadzono obchód po klasach, w czasie którego każdy mógł oddać kartkę z głosem - dzięki temu znacznie podniesiono frekwencję. Oczywiście głosy można było donieść jeszcze przez cały dzień. Następnie głosy zliczono.
W załączniku zamieszczamy dwie z ulotek. Jedna, ta w gorszym stanie jako przejaw sabotażu, została zerwana z gazetki szkolnej i zgnieciona.
Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?
Kandydatka na Przewodniczącą SU - ostatecznie wybrana na Przewodniczącą SU, nauczyciele koordynujący wybory.Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?
Kontrola kandydatów i ich najpilniejszych stronników do utrzymania czystej rywalizacji. Było wiele zapędów do dokonywania akcji sabotażu.
Nie udało się jednak w pełni zorganizować debaty. Jedna z kandydatek odmówiła udziału.
Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?
Bardzo dużym sukcesem było samo ogólne zaangażowanie uczniów w zbieranie informacji i tworzenie programów wyborczych oraz plakatów i ulotek. Były to w zasadzie całe grupy najbliższych współpracowników kandydatów.
Lidia Pasich
Mentor
Informacja zwrotna
11.01.2022 17:41
0
bardzo Wam dziękuję za wszystkie uzupełnienia. Teraz już oczami wyobraźni widzę, jak przebiegały wybory.
Trzymam kciuki za następne wyzwania.
Pozdrawiam Was serdecznie
Lidia Pasich