Organizacja wyborów do władz su na początku roku szkolnego.

Wybory i kwestie formalne: "1. Przeprowadzamy wybory do władz SU zgodnie z zasadami i procedurami opisanymi w poradniku CEO"

Dodano: 29.11.2021

Kiedy odbyły się wybory?
wrzesień - pocz. listopada 2021.

Organizacja długofalowa z ogłoszeniem wyborów i ustaleniem harmonogramu działań. Pozostawiono czas na zapoznanie się potencjalnych kandydatów z potrzebami szkoły oraz wyłonienie kandydatów. Następnie kandydaci mieli czas na przeprowadzenie burzliwej kampanii wyborczej: rozwieszanie plakatów, rozdawanie ulotek, ogłaszanie kandydatury w klasach, stwarzanie niewielkich wieców na przerwach podczas, których sięgano po "kiełbasę wyborczą", co zostało wytknięte przez koordynatorów.Ostatecznie walka rozgrywała się miedzy kilkoma osobami w tym trzy osoby na stanowisko Przewodniczącego SU. Wyłoniono także Zastępce i Sekretarz.

Opis szczegółowy:

Pierwszym etapem było ogłoszenie wyborów wśród uczniów. Od razu po tym nastąpiła organizacja w zespołów w klasach, których przedstawiciele chcieli skorzystać z biernego prawa wyborczego i przewodzić szkole. Zespoły te wybrały spośród siebie odpowiednie osoby. Działania te często realizowano pod kierunkiem nauczyciela, który naprowadzał na to jakie obowiązki, a nie tylko przywileje i prestiż niesie za sobą bycie w SU. Ustalono też od razu termin głosowania na 8 listopada. Grupy - quasi sztaby wyborcze przystąpiły następnie do pracy nad kampanią wyborczą. Październik był tutaj okresem szczególnego natężenia w tych pracach. Polegały one na przygotowaniu plakatów i ulotek, drukowanie oraz ich kolportaż wśród uczniów. Głośne były też akcje połączone z rozdawaniem cukierków, czy obchody po szkole z magnetofonem. Nie uniknięto sabotażu pod polegającego na zrywaniu plakatów innej strony, czy pobieraniu i niszczeniu ulotek, bądź przerabianiu ich. Były to jednak programy ciekawe. Kandydaci proponowali ciekawe "święta" szkolne i różnego rodzaju "dni specjalne" - np. dzień herbaty, dzień piżamowca itd. Proponowano także, co szczególnie dotyczy dziewcząt utworzenie "Różowej Skrzynki" z niezbędnym wyposażeniem, która umieszczona by była w damskiej toalecie.

Kandydaci początkowo chcieli też przeprowadzić debatę. Jedna z osób wyłamała się nie ujawniając swoich powodów. Środki przymusu nie mogły mieć tutaj jednak miejsca. Była to też w zasadzie dość nagła decyzja w sam dzień debaty. Mimo to pozwolono kandydatce na dalszy udział w wyborach. Co ciekawe, to właśnie ta kandydatka zwyciężyła.

Rola nauczycieli polegała w szczególności na koordynowaniu działań uczniów. To właśnie również jeden z nauczycieli za zadanie miał przygotowanie debaty (data, zasady, program). Nauczyciele jednak zawsze pozostawali jako bezstronni oraz sami nie brali udziału w głosowaniu.

8 listopada jeden z nauczycieli, jako osoba bezstronna czuwała nad oddawaniem głosów. Przeprowadzono obchód po klasach, w czasie którego każdy mógł oddać kartkę z głosem - dzięki temu znacznie podniesiono frekwencję. Oczywiście głosy można było donieść jeszcze przez cały dzień. Następnie głosy zliczono.

W załączniku zamieszczamy dwie z ulotek. Jedna, ta w gorszym stanie jako przejaw sabotażu, została zerwana z gazetki szkolnej i zgnieciona.

Kandydatka na Przewodniczącą SU - ostatecznie wybrana na Przewodniczącą SU, nauczyciele koordynujący wybory.

Kontrola kandydatów i ich najpilniejszych stronników do utrzymania czystej rywalizacji. Było wiele zapędów do dokonywania akcji sabotażu.

Nie udało się jednak w pełni zorganizować debaty. Jedna z kandydatek odmówiła udziału.

Bardzo dużym sukcesem było samo ogólne zaangażowanie uczniów w zbieranie informacji i tworzenie programów wyborczych oraz plakatów i ulotek. Były to w zasadzie całe grupy najbliższych współpracowników kandydatów.