Wybory do SU zgodnie z zasadami demokracji i statutem szkoły.

Wybory i kwestie formalne: "1. Przeprowadzamy wybory do władz SU zgodnie z zasadami i procedurami opisanymi w poradniku CEO"

Dodano: 01.12.2021

Kiedy odbyły się wybory?
28.09.2021 r.

W tym roku szkolnym na stanowisko przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego kandydowały cztery osoby. Z uwagi na reżim sanitarny, nie było możliwości przeprowadzenia ogólnoszkolnej debaty. Kandydaci przygotowali plakaty, które zostały wywieszone w najbardziej uczęszczanych miejscach szkoły. Odwiedzili także każdą klasę podczas lekcji i w ten sposób zapoznali uczniów ze swoim programem wyborczym. Programy wyborcze dotyczyły na przykład wprowadzenia pomocy uczniowskiej w nauce, częstszych wyjść do kina, organizowania dyskotek i nocek w szkole oraz różnych dni tematycznych. Hasła przewodnie to:

Mikołaj: "Co mogę dla Was zrobić?"

Julia: "Bo szkoła może być cool, liczy się już tylko twój głos!"

Kacper: "Głosuj na mnie",

Janek: brak hasła wyborczego.

Wybory zostały przeprowadzone na 5 godzinie lekcyjnej. Uczniowie pod opieką nauczycieli kolejno, klasami schodzili do Klubu Licealisty, aby oddać swój głos. W celu uniknięcia tłoku, koordynatorzy wyborów przyprowadzali klasy w niewielkich odstępach czasowych. Przed przystąpieniem do głosowania, każdy uczeń musiał obowiązkowo zdezynfekować dłonie oraz mieć przy sobie własny długopis. Obowiązywały maseczki lub, w przypadku uczniów zwolnionych z tego obowiązku z powodów zdrowotnych, odpowiedni dystans. Koordynatorzy wyborów czuwali nad tym, by głosowanie było tajne i aby każdy uczeń oddał po jednym głosie.

Po głosowaniu, członkowie zeszłorocznego Samorządu podliczyli głosy i opublikowali je na tablicy ogłoszeń. Walka była wyrównana, jednak największą ilość głosów otrzymał Janek z 3A.

Wyzwanie przybiegło sprawnie, bez problemów. Wszyscy obecni w szkole uczniowie wzięli udział w głosowaniu. Uczniowie wykazali się również odpowiedzialnością przestrzegając zasad bezpieczeństwa epidemicznego.

Opiekunowie SU i aktualny Samorząd Uczniowski

Nie napotkaliśmy żadnych problemów podczas realizacji wzywania, jednak obawialiśmy się o to, czy uda nam się przeprowadzić wybory zachowując rygor sanitarny. Na szczęście koordynatorzy wyborów zadbali o to, by biorący udział w głosowaniu uczniowie, nie tłoczyli się, nie zdejmowali maseczek oraz mieli zdezynfekowane dłonie.

Naszym sukcesem był fakt, że wybraliśmy spośród kandydatów Przewodniczącego, Zastępcę przewodniczącego i członków zarządu SU. Bardzo jesteśmy zadowoleni z działań logistycznych, które głównie skupiały się na przyprowadzaniu i odprowadzeniu klas w miejsce wyborcze.

Linki związane z realizacją wyzwania:
Pliki dokumentujące realizację wyzwania: