Nasz Plan działania
Diagnoza i plan działania: "Plan działania"
status:
zaakceptowana
ostatnia zmiana statusu:
2022-01-21 13:17
Które wyzwanie z obszaru "Wybory" wybraliście do realizacji?
1. Przeprowadzamy wybory do władz SU zgodnie z zasadami i procedurami opisanymi w poradniku CEO “Wybory do władz SU. Poradnik dla ucznia”.Co planujemy zrobić, jak to przeprowadzić oraz kiedy chcemy to zrealizować (miesiąc i rok)?
- Przeprowadzamy wybory do SU zgodnie z zasadami demokracji, regulaminem SU i statutem szkoły.
- Osoba kandydująca musi zorganizować kampanię wyborczą (plakaty zawierające program wyborczy, udział w debacie, rozmowy z uczniami i badanie ich potrzeb - ankiety).
- Kandydatem na stanowisko przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego może być każdy uczeń XIII LO, który złożył swoją kandydaturę w terminie i miejscu określonym przez opiekuna Samorządu.
- Przewodniczącego SU można odwołać, jeżeli utraci zaufanie społeczności szkolnej na przykład na skutek zawieszenia w prawach uczniowskich otrzymania nagany dyrektora szkoły lub otrzymania nieodpowiedniej lub nagannej oceny z zachowania lub poprzez głosowanie w sytuacji zgłoszenia „wotum nieufności” wobec członków władz SU.
- Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego ma następujące zadania:
a) kieruje działalnością Samorządu Uczniowskiego w szkole,
b) kieruje pracą Samorządu Uczniowskiego a w szczególności: określa zakresy zadań członków Samorządu Uczniowskiego, zwołuje i prowadzi posiedzenia Samorządu Uczniowskiego, współpracuje z Dyrektorem szkoły w sprawach i zakresie kompetencji Samorządu Uczniowskiego, reprezentuje Samorząd Uczniowski wobec innych organów szkoły, zwołuje zebrania ogółu uczniów szkoły z inicjatywy własnej, Dyrektora szkoły, opiekuna Samorządu Uczniowskiego lub Przewodniczącego Rady Rodziców.
Czy to wyzwanie zrealizujemy obowiązkowo (każdy zespół ma zrealizować minimum 3 wyzwania z 3 różnych obszarów)?
TakKtóre wyzwanie z obszaru "Komunikacja i media" wybraliście do realizacji?
3. Organizujemy szkolną debatę angażującą przedstawicieli całej społeczności szkolnej (uczniów/nauczycieli/dyrekcji/pracowników/rodziców) na ważny dla nas temat.Co planujemy zrobić, jak to przeprowadzić oraz kiedy chcemy to zrealizować (miesiąc i rok)?
- Zorganizować debatę szkolną, w której wezmą udział przedstawiciele Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego pt.: "Bezpieczeństwo w szkole".
- Bezpieczeństwo w szkole jest badanie dwa razy w roku przez szkolnych specjalistów (psychologa, pedagoga szkolnego i obiektowego koordynatora bezpieczeństwa).
- Wyniki zeszłorocznej ankiety dotyczące poziomu bezpieczeństwa podczas nauczania zdalnego uwidoczniły problemy w obrębie bardzo różnych obszarów m.in. obniżonego poczucia własnej wartości, poczucia wyobcowania, pogorszonego komfortu psychicznego a także pojawiły się sygnały na temat innych zagrożeń (stosowanie używek przez uczniów na terenie szkoły - np. papierosy). Uczniowie zasygnalizowali, że są miejsca na terenie szkoły, w których czują się mniej bezpiecznie. W związku z tym postanowiliśmy zorganizować debatę, żeby wspólnie z rodzicami i nauczycielami opracować plan poprawy sytuacji.
- Plan debaty pt. "Bezpieczeństwo w szkole": a) powitanie uczestników; b) przedstawienie wniosków z ankiet; c) dyskusja na temat sposobów poprawy sytuacji; d) wspólne stworzenie planu działania i wdrożenie go w określonym terminie; e) wolne głosy i wnioski; f) zakończenie debaty.
- Wdrożenie wypracowanych rozwiązań.
- Przeprowadzenie ankiety w kwietniu 2022 r. w celu weryfikacji skuteczności wprowadzonych rozwiązań.
Czy to wyzwanie zrealizujemy obowiązkowo (każdy zespół ma zrealizować minimum 3 wyzwania z 3 różnych obszarów)?
TakKtóre wyzwanie z obszaru "Działania uczniów i uczennic" wybraliście do realizacji?
2. Samodzielnie organizujemy działanie z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. Korzystamy z pomysłów zamieszczonych na stronie Szkoła Demokracji.Co planujemy zrobić, jak to przeprowadzić oraz kiedy chcemy to zrealizować (miesiąc i rok)?
- Zorganizować uroczystą akademie, podczas której zostanie przekazany nowy sztandar szkoły od rady rodziców oraz sponsorów.
- XIII LO otrzyma nowy sztandar po 28 latach istnienia szkoły pod patronem gen. Józefa Hallera, jako samodzielna instytucja edukacyjna.
- Uczniowie klas pierwszych będą mieli okazję uczestniczenia w wydarzeniu pt. "Poranek Z patronem", dzięki któremu poznają sylwetkę patrona szkoły, jego bohaterstwo, religijność i wiarę w to, co Polskie.
- Uczniowie uczestniczą w wykładzie profesora Janusza Kutty, który przybliżył sylwetkę patrona szkoły jako osoby kierującej się wartościami społecznymi oraz zamiłowaniem do ojczyzny.
- Społeczność szkolna uczestniczy w ogólnopolskiej akcji “Szkoła do Hymnu”.
- Upamiętniając uczestników Powstania Warszawskiego uczniowie wezmą udział w akcji BohaterON w Twojej Szkole. Młodzież zapozna się z życiorysem wybranego Powstańca oraz napisze własny list z podziękowaniem za oddanie, honor, i walkę o Polskę.
Czy to wyzwanie zrealizujemy obowiązkowo (każdy zespół ma zrealizować minimum 3 wyzwania z 3 różnych obszarów)?
TakKtóre wyzwanie z obszaru "Podejmowanie decyzji" wybraliście do realizacji?
2. Wybrany fragment przestrzeni szkolnej zostaje przeorganizowany przez uczniów i dla nich (np. stworzenie kącika wypoczynku albo remont sal zgodnie z zaleceniami uczniów i uczennic lub mural na ścianie szkoły stworzony przez młodzież).Co planujemy zrobić, jak to przeprowadzić oraz kiedy chcemy to zrealizować (miesiąc i rok)?
- Planujemy zorganizować przestrzeń w stołówce szkolnej zgodnie z potrzebami uczniów, w celach relaksacyjno-wypoczynkowych.
- Zostanie przeprowadzona szczegółowa analiza potrzeb związanych z wypoczynkiem, relaksem na terenie nowej placówki naszej szkoły (zmiana lokalizacji), poprzez ankietę dla uczniów.
- Na podstawie wniosków z ankiety stworzymy projekt aranżacji przestrzeni tak, by spełniała swoje zadanie - dawała uczniom możliwość do odpoczynku i relaksu a także wyciszenia się i odprężenia.
- Przeprowadzimy wstępny kosztorys i plan wizualny, dzięki któremu zostanie podpisany kontrakt z dyrekcją szkoły na utworzenie Strefy Relaksu w XIII LO.
- Będziemy cały czas nadzorować stopień realizacji naszego projektu i na bieżąco wprowadzać konieczne poprawki.
- Stworzymy regulamin bezpiecznego korzystania ze Strefy Relaksu, który będzie obowiązywał każdego korzystającego ze Strefy ucznia.
- Zorganizujemy uroczyste przekazanie uczniom Strefy Relaksu w XIII LO oraz zapoznanie z regulaminem korzystania ze Strefy.
Czy to wyzwanie zrealizujemy obowiązkowo (każdy zespół ma zrealizować minimum 3 wyzwania z 3 różnych obszarów)?
TakKtóre wyzwanie z obszaru "Uczenie się i nauczanie" wybraliście do realizacji?
2. Organizujemy dyskusje klasowe lub szkolne o tym co nas motywuje do nauki. Wnioski przedstawiamy nauczycielom i opracowujemy konkretne propozycje do wprowadzenia w życie.Co planujemy zrobić, jak to przeprowadzić oraz kiedy chcemy to zrealizować (miesiąc i rok)?
- W poprzednim roku szkolnym szkolni specjaliści przeprowadzili ankietę badającą kondycję psychiczną uczniów po nauczaniu zdalnym. Jednym z wniosków z ankiety był widoczny spadek motywacji uczniów do nauki i innych aktywności pozaszkolnych. Dało się to również zauważyć podczas lekcji on-line. W odpowiedzi na te badania, pani pedagog i psycholog przeprowadziły godziny wychowawcze we wszystkich klasach na temat sposobów na wzrost motywacji.
- W tym roku szkolnym planujemy ponownie przeprowadzić ankietę dotyczącą motywacji u uczniów. Chcemy sprawdzić, czy zapamiętali przedstawione im sposoby i czy z nich skorzystali a także jak aktualnie oceniają swój poziom motywacji.
- Zamierzamy wspólnie przedyskutować wyniki ankiety i na podstawie wniosków opracować propozycję działań motywujących uczniów.
- Opracowane przez nas propozycje sposobów na wzrost motywacji zaprezentujemy w formie plakatów. Plakaty rozwiesimy na korytarzach szkoły, aby uczniowie mogli codziennie na nie patrzeć i utrwalać sobie zaproponowane przez nas rozwiązania.
- Stworzymy również prezentację multimedialną, którą udostępnimy uczniom, rodzicom i nauczycielom.
- Pod koniec roku przeprowadzimy ewaluację naszych działań w formie ankiety oceniającej skuteczność naszych działań.
Czy to wyzwanie zrealizujemy obowiązkowo (każdy zespół ma zrealizować minimum 3 wyzwania z 3 różnych obszarów)?
TakPodobało Ci się
Komentarze
Skomentuj relację