Plan działania Szkoły Demokracji w SP 8 w Elblągu

Diagnoza i plan działania: "Plan działania"

Dodano: 03.12.2021

Które wyzwanie z obszaru "Wybory" wybraliście do realizacji?
4. Robimy przegląd dotychczasowego regulaminu SU i dostosowujemy go do naszych potrzeb i aktualnej sytuacji w szkole. Regulamin zawiera zgodną z zasadami i procedurami demokratycznymi ordynację wyborczą.
Co planujemy zrobić, jak to przeprowadzić oraz kiedy chcemy to zrealizować (miesiąc i rok)?

Podczas wspólnych spotkań zespołu planujemy stworzyć regulamin Samorządu Uczniowskiego, ponieważ w naszej szkole nie ma takiego dokumentu. Chcemy zapoznać się ze wskazówkami Centrum Edukacji Obywatelskiej dot. tworzenia ww. dokumentu. W regulaminie chcemy zawrzeć wszystkie niezbędne elementy: opis organów SU, zasady reprezentowania SU w szkole i poza nią, ordynację wyborczą, sposób wyboru opiekuna SU oraz zasady współpracy z nim. Po przygotowaniu dokumentu przedstawimy regulamin wszystkim uczniom za pośrednictwem samorządów klasowych. Podczas naszych spotkań rozpatrzymy wszystkie uwagi kolegów i koleżanek i w razie potrzeby wprowadzić poprawki. Następnie przeprowadzimy głosowanie. Kiedy regulamin zostanie zaakceptowany, przedstawimy go całej społeczności szkolnej.

Wyzwanie obowiązkowe. Realizacja: grudzień 2021/styczeń 2022

Czy to wyzwanie zrealizujemy obowiązkowo (każdy zespół ma zrealizować minimum 3 wyzwania z 3 różnych obszarów)?
Tak
Które wyzwanie z obszaru "Komunikacja i media" wybraliście do realizacji?
1. Tworzymy nowy uczniowski środek przekazu informacji w naszej szkole.

Planujemy na aplikacji TikTok utworzyć szkolne konto, na którym będziemy m.in. udzielać informacji o działalności SU. W ten sposób chcemy dotrzeć do większej liczby uczniów i zaangażować ich w życie naszej szkoły. Uczniowie będą mogli w komentarzach przedstawiać swoje opinie, propozycje i pomysły, a my odpowiednio na nie reagować.

Wyzwanie obowiązkowe. Realizacja: listopad/grudzień 2021

Tak
Które wyzwanie z obszaru "Działania uczniów i uczennic" wybraliście do realizacji?
3. Organizujemy dzień integracyjny lub noc integracyjną dla uczniów szkoły. Każda klasa jest odpowiedzialna za przygotowanie poszczególnych elementów wydarzenia.

W pierwszy dzień wiosny planujemy zorganizować integrację szkolną w Parku Leśnym Wysoczyzny Elbląskiej - Bażantarnia. W czasie integracji odbędą się leśne podchody, różne gry i zabawy na świeżym powietrzu. Zorganizujemy też wspólne ognisko z kiełbaskami. Będzie czas na zabawę, wspólne rozmowy, a przy okazji też naukę.

Wyzwanie obowiązkowe. Realizacja: marzec 2022

Tak
Które wyzwanie z obszaru "Podejmowanie decyzji" wybraliście do realizacji?
2. Wybrany fragment przestrzeni szkolnej zostaje przeorganizowany przez uczniów i dla nich (np. stworzenie kącika wypoczynku albo remont sal zgodnie z zaleceniami uczniów i uczennic lub mural na ścianie szkoły stworzony przez młodzież).

Planujemy stworzyć mural na jednej ze ścian w naszej szkole. W pierwszej kolejności ogłosimy, że poszukujemy wśród uczniów naszej szkoły chętne i utalentowane osoby do współpracy przy tworzeniu muralu. Po stworzeniu zespołu przejdziemy do działania: wykonanie projektu, pozyskanie niezbędnych materiałów, przygotowanie ściany i wykonanie.

Wyzwanie dodatkowe. Realizacja: luty 2022

Które wyzwanie z obszaru "Uczenie się i nauczanie" wybraliście do realizacji?
1. Badamy czy uczniowie i uczennice rozumieją za co i jak są oceniani na lekcjach. Wnioski przedstawiamy nauczycielom i opracowujemy konkretne propozycje do wprowadzenia w życie.

Planujemy przeprowadzić wśród uczniów ankietę, korzystając z Formularza Google. Chcemy zbadać, czy uczniowie rozumieją, za co i jak są oceniani na lekcjach. Następnie przeanalizujemy wyniki podczas spotkania zespołu i przedstawimy je nauczycielom. Wspólnie z nauczycielami wypracujemy propozycje zmian, które pomogą uczniom lepiej zrozumieć system oceniania, a co za tym idzie – efektywniej się uczyć. Wypracowane propozycje przedstawimy uczniom naszej szkoły.

Wyzwanie dodatkowe. Realizacja: marzec 2022