Szkolne Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego w SP 16 w Płocku

Wybory i kwestie formalne: "1. Przeprowadzamy wybory do władz SU zgodnie z zasadami i procedurami opisanymi w poradniku CEO"

Dodano: 05.12.2021

0

2

Kiedy odbyły się wybory?
8 października 2020 roku
Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania:

W naszej szkole zorganizowaliśmy wybory do władz SU w oparciu o demokratyczne procedury i ordynację wyborczą do SU, zgodnie z którą wybory są powszechne, równe, bezpośrednie i w głosowaniu tajnym. Czynne prawo wyborcze jest dostępne dla każdego ucznia, a bierne dla tych uczniów, którzy zdobędą odpowiednią ilość głosów poparcia uczniów z różnych klas. Nasza ordynacja nie ogranicza prawa wyborczego żadnemu uczniowi. Każdy uczeń, który zgłasza swoją kandydaturę musi przedłożyć komisji wyborczej listę 15 osób popierających go. Kampania wyborcza rozpoczęła się po zarejestrowaniu kandydatów, a zakończyła na dzień przed wyborami. W tym czasie kandydaci przedstawiali swoje programy wyborcze na plakatach, folderach na szkolnej tablicy i stożku informacyjnym. W komisji wyborczej znalazły się osoby, które nie korzystały z biernego prawa wyborczego. Komisja sporządziła listy wyborców i listy kandydatów, karty do głosowania, przedstawiła informację o zasadach kandydowania i udziału w wyborach na szkolnej tablicy ogłoszeniowej oraz w formie informacji, którą przekazywano bezpośrednio w klasach, tak by wszyscy uczniowie byli poinformowani. Na dzień wyborów komisja przygotowała lokal wyborczy i urnę do głosowania. Głosowanie odbywało się w określonych godzinach. Kartę do głosowania otrzymał uczeń, który okazał legitymację i podpisał się na liście wyborców. Po zakończonych wyborach komisja otworzyła urnę i przystąpiła do obliczania głosów. Ustaliła, ile osób głosowało, ile było głosów nieważnych, a ile ważnych oraz ile głosów otrzymał każdy z kandydatów. Wszystkie informacje zostały zapisane w protokole z wyborów. Komisja wyborcza ogłosiła wyniki wyborów w szkole.

Liczba uprawnionych do głosowania - 349 uczniów

Liczba głosujących - 298 uczniów

Liczba kandydatów - 9 uczniów


Ponadto w naszej szkole, w trakcie wyborów do Rady SU odbywały się również wybory na opiekuna SU. Spośród rady pedagogicznej chęć kandydowania wyraziły dwie nauczycielki. Szkolna Komisja wyborcza, również i tu przeliczyła głosy. Wybory wygrała dotychczasowa opiekunka SU. 

Dzień wyborów był prawdziwym świętem demokracji w naszej szkole.


Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?
W realizację wyzwania zaangażowani byli wszyscy uczniowie szkoły, przedstawiciele samorządów klasowych, opiekun SU, rada pedagogiczna i dyrektor szkoły.
Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?

Najtrudniejsze w realizacji wyzwania było przekonanie rady pedagogicznej do kandydowania na opiekuna SU. Niestety, zgodę wyraziły tylko dwie nauczycielki.

Odpowiedzialnym zadaniem było

też przeliczanie głosów. Komisja robiła to kilkakrotnie, by nie popełnić błędu

i by głosy były dobrze zliczone.

 

Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?

Największym sukcesem były wybory, które świadczą o szkolnej demokracji. Pozwoliły one zaangażować całą społeczność szkolną do działań.

Galeria zdjęć


Podobało Ci się

Komentarze

Informacja zwrotna
23.02.2022 20:38

Dziękuję, że uszczegółowiliście relację, dotyczącą październikowych wyborów w Waszej szkole. Opisaliście zasady i przebieg tego wydarzenia, odnosząc się do szkolnej ordynacji wyborczej. Zamieszczone zdjęcia plakatów, informujących o wyborach i zachęcających do udziału, oraz samego głosowania i pracy komisji potwierdzają, że wszystko przebiegało sprawnie. Macie rację, że głosowanie jest tożsame z podjęciem odpowiedzialnej i ważnej decyzji dla całej społeczności (Głosujesz - Decydujesz) a demokratyczne wybory to święto szkolnej demokracji.