Plan działania

Diagnoza i plan działania: "Plan działania"

Dodano: 07.12.2021

Które wyzwanie z obszaru "Wybory" wybraliście do realizacji?
Nasza własna propozycja wyzwania (napiszcie ją w opisie - musi być skonsultowana przez mentora i zatwierdzona przez niego)
Co planujemy zrobić, jak to przeprowadzić oraz kiedy chcemy to zrealizować (miesiąc i rok)?

W tym obszarze nie zaplanowaliśmy żadnego działania.

Czy to wyzwanie zrealizujemy obowiązkowo (każdy zespół ma zrealizować minimum 3 wyzwania z 3 różnych obszarów)?
Które wyzwanie z obszaru "Komunikacja i media" wybraliście do realizacji?
1. Tworzymy nowy uczniowski środek przekazu informacji w naszej szkole.

Planujemy stworzyć zespół na platformie do zdalnego nauczania, do którego dodani zostaną wszyscy uczniowie i nauczyciele. Będą tam umieszczane ogłoszenia, ważne wydarzenia i inne znaczące informacje. Wybraliśmy platformę Microsoft Teams, ponieważ odbywają się na niej zdalne lekcje i wszyscy uczniowie mają tam założone konta. Będzie działał w ten sposób, że utworzony zostanie zespół zawierający wszystkich uczniów i nauczycieli. Będzie on posiadał kilku administratorów, którzy będą publikować na nim treści (np. informacje na temat odbywających się konkursów, apeli, dni tematycznych i innych wydarzeń). Uczniowie będą mogli z niego korzystać, zadając pytania na temat aktualnych wydarzeń z życia szkoły i komentując posty wrzucane przez administratorów. Będą też mogli publikować własne posty, o ile będą zgodne z regulaminem i związane z naszą szkołą. Uczniowie i uczennice zostaną poinformowani o możliwości korzystania z medium przez portal Librus, poza tym poinformują ich członkowie samorządu lub wychowawcy, jeżeli samorząd nie będzie w stanie tego zrobić. W przygotowaniu platformy będziemy potrzebowali pomocy opiekuna SU. Możliwe też, że będziemy musiały zwrócić się do pani dyrektor w tej sprawie.

Termin: luty/marzec 2022

Tak
Które wyzwanie z obszaru "Działania uczniów i uczennic" wybraliście do realizacji?
2. Samodzielnie organizujemy działanie z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. Korzystamy z pomysłów zamieszczonych na stronie Szkoła Demokracji.

Planowaliśmy przeprowadzić uroczyste obchody święta odzyskania niepodległości. Wybraliśmy ten pomysł, ponieważ dotychczas rocznica kojarzyła nam się z nudnym apelem, dzięki któremu nie ma lekcji. Chcieliśmy, aby coś się zmieniło, a impreza była naprawdę ciekawa. Wera, Amelka i Ania poszły do wszystkich klas i powiedziały uczniom, że będą mieli za zadanie przynieść kamień pomalowany na biało-czerwono z napisaną na nim pierwszą literą swojego imienia. Mogli go wziąć z podwórka lub pójść na spacer np. do żwirowni, po drodze można znaleźć dużo kamieni. Z nich zostało ułożone duże serce. Ponadto przewodniczący klas mieli opisać jedną, wylosowaną od nas rzecz kojarzącą im się z Polską(np. bocian, liść dębu). Dodatkowo na uroczystości planowane były pytania wymyślone przez członków SU. Związane były lokalną społecznością, jak i mieszkańcami całego kraju. Zadaliśmy je uczniom, a gdy znali na nie odpowiedź, musieli podskoczyć i pomachać flagą. Apel miał miejsce na placu za szkołą 10 listopada. Wszystko przebiegło zgodnie z planem. Efekty pracy zostały przedstawione w poście na stronie szkoły na Facebooku.

Termin: listopad 2021

Tak
Które wyzwanie z obszaru "Podejmowanie decyzji" wybraliście do realizacji?
2. Wybrany fragment przestrzeni szkolnej zostaje przeorganizowany przez uczniów i dla nich (np. stworzenie kącika wypoczynku albo remont sal zgodnie z zaleceniami uczniów i uczennic lub mural na ścianie szkoły stworzony przez młodzież).

Planujemy stworzyć mural na jednej z zewnętrznych ścian budynku szkolnego. Zostanie on zaprojektowany oraz namalowany przez uczniów i uczennice naszej szkoły.

Termin: kwiecień 2022

Planujemy również stworzyć sklepik szkolny, ponieważ taka potrzeba jest zgłaszana do SU już od jakiegoś czasu. Prowadzony będzie przez członków SU. Będziemy sprzedawać głównie artykuły biurowe (np. zeszyty, długopisy) oraz produkty spożywcze godne z wytycznymi, jakie dotyczą sklepików szkolnych. Jeszcze nie zdecydowaliśmy, na co przeznaczymy dochód ze sprzedaży produktów. O przechowywanie większych sum pieniędzy poprosimy radę rodziców, natomiast mniejsze będzie przechowywać prawdopodobnie skarbnik SU, ale nie jest to jeszcze pewne.

Termin: marzec (jeśli będziemy w szkole, a nie na nauczaniu zdalnym) 2022

Tak
Które wyzwanie z obszaru "Uczenie się i nauczanie" wybraliście do realizacji?
2. Organizujemy dyskusje klasowe lub szkolne o tym co nas motywuje do nauki. Wnioski przedstawiamy nauczycielom i opracowujemy konkretne propozycje do wprowadzenia w życie.

Planujemy przeprowadzić ankietę poprzedzoną klasowymi dyskusjami na temat tego, co nas motywuje do nauki. Wyniki, wraz z propozycjami konkretnych rozwiązań o nie opartych, zostaną przekazane nauczycielom. Będziemy od nich oczekiwać choć częściowego wdrożenia naszych propozycji do standardowych lekcji lub zastosowanie innych pomysłów w oparciu o wyniki ankiet.

Termin: luty 2022