Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego w Szkole podstawowej nr 75 w Warszawie

Wybory i kwestie formalne: "1. Przeprowadzamy wybory do władz SU zgodnie z zasadami i procedurami opisanymi w poradniku CEO"

Dodano: 12.12.2021

Kiedy odbyły się wybory?
Terminem podstawowym był 5.11.2021 r. Jednak ze względu na pandemię niektóre klasy głosowały po powrocie ze zdalnego nauczania.

W naszej szkole funkcjonuje samorząd uczniowski składający się z dwóch "modułów" . "Mały Samorząd" dla klas I - III i "Duży Samorząd" dla klas IV-VIII . Nasza grupa organizowała wybory "Dużego Samorządu".

Nasze przygotowania rozpoczęliśmy w październiku od przeglądu dotychczas istniejących zasad wyboru samorządu. Przeczytaliśmy też materiały z CEO o samorządności uczniowskiej. Następnie odbyliśmy spotkanie z opiekunką samorządu p. Aleksandrą Rosińską . W trakcie tego spotkania wprowadziliśmy zmiany postulowane przez nas do szkolnej "ordynacji wyborczej" . Najważniejszą z nich było dopuszczenie do kandydowania uczniów klas IV -VI , którzy do tej pory mogli tylko głosować.

Po tym spotkaniu ruszyliśmy do klas i zaczęliśmy zbierać kandydatów do Rady Samorządu Uczniowskiego . Udało się zebrać pięcioro kandydatów. Następnie kandydaci rozpoczęli kampanię wyborczą . Niestety z powodów pandemicznych ograniczoną tylko do akcji plakatowej. Nie mogliśmy przeprowadzić planowanej debaty między kandydatami.

Same wybory odbyły się 5 listopada . Niestety niektóre klasy były na kwarantannie i one głosowały po powrocie do szkoły. Cały proces wyborów trwał więc dwa tygodnie. Nasza grupa stanowiła komisję wyborczą.

W realizacji zadania pomagała p. Aleksandra Rosińska (opiekun samorządu) i p. Katarzyna Otulak oraz wychowawcy klas IV - VII

Wybory przebiegały zasadniczo bez problemów , poza pandemicznymi . Najtrudniejsze było namówienie kandydatów do startowania w wyborach . Udało się namówić tylko pięcioro.

Za największy sukces uważamy zwiększone zainteresowanie samorządem w naszej szkole przez uczniów . Sukcesem było przekonanie p. Dyrektor i opiekunów samorządu do naszych postulatów.