Debata wyborcza kandydatów i kandydatek do SU
-
WYBITNA RELACJA
Wybory i kwestie formalne: "2. Organizujemy debatę wyborczą pomiędzy kandydatami i kandydatkami w szkole."
status:
zaakceptowana
ostatnia zmiana statusu:
2021-12-26 16:37
Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania:
Postanowiliśmy wybrać to wyzwanie ponieważ pomimo tego że wybory do SU w naszej szkole z każdym rokiem stawały się coraz bardziej demokratyczne to jednak brakowało w nich debaty pomiędzy kandydatami.
Realizację wyzwania rozpoczęliśmy w październiku od ogłoszenia na apelu terminu wyborów i zachęcenia uczniów do zgłaszania swoich kandydatur. W tym roku zgłosiło się rekordowo dużo chętnych do pracy w samorządzie bo aż 12 uczniów z klas 4-8. Przygotowaliśmy tablicę na której umieściliśmy zdjęcia wszyskich kandydatów i kandydatek. Pojawiły się też na niej wkrótce ich programy wyborcze. Następnie nasze koleżanki z klasy 8 ( uczestniczki zeszłorocznej szkoły demokracji) przeprowadziły zajęcia w klasach 1-3, na których uczyły naszych najmłodszych kolegów i koleżanki jak wyglądają wybory, pokazywały im karty wyborcze, uczyły jak należy oddać głos aby był ważny).
W końcu nadszedł czas na realizację naszego wyzwania - debaty wyborczej. Razem z naszą opiekunką spotkaliśmy się z panią dyrektor i ustaliliśmy termin i miejsce debaty. Niektórzy kandydaci, np. Julka i Paulina z klasy 6 zorganizowały mini debatę w swojej klasie aby się przygotować do wystąpienia przed wszystkimi uczniami. 20 października w sali Domu Ludowego ( w naszej szkole nie ma na razie sali , która pomieściłaby wszystkich uczniów) odbyła się pierwsza w historii naszej szkoły debata wyborcza. Wzięli w niej udział prawie wszyscy kandydaci i kandydatki ( tylko dwie osoby z powodu choroby były nieobecne). Najpierw wszyscy kandydaci przedstawili swoje propozycje pracy SU. Następnie uczniowie mogli zadawać im pytania. Pytali m.in jak chcą zrealizować swoje pomysły, jak wyobrażają sobie współpracę z pozostałymi uczniami. Padły także pytania dotyczące rozwiązania ważnych dla naszych kolegów i koleżanek problemów, m. In. padło pytanie jak rozwiązaliby problem zachowania niektórych chłopców w toalecie. Jeden z kandydatów zaproponował wówczas zorganizowanie dyżurów uczniowskich. Debata trwała 70 min. I uważamy, że zakończyła się dużym sukcesem
Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?:
W realizacji wyzwania brały udział Zuza, Maja i Martyna z klasy 8
Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?:
Pomimo naszych obawach realizacja zadania przebiegała bez większych problemów. Zarówno pani dyrektor jak i nauczycieli byli bardzo pozytywnie nastawieni i umożliwili nam realizację zadania w godzinach lekcyjnych tak aby wszyscy mogli wziąć udział w debacie.
Najtrudniej było chyba przekonać kandydatów do przełamania obaw przed udziałem w debacie. Niektórzy, zwłaszcza ci najmłodsi ( kandydaci z klas 4-6) obawiali się starcia ze starszymi kolegami (jak się później okazało niepotrzebnie).
Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?:
Na pewno wielkim sukcesem było zorganizowanie w szkole po raz pierwszy debaty pomiędzy kandydatami. Ogromnym sukcesem naszej debaty okazał się także pozytywny odzew, jaki otrzymaliśmy od uczniów ale i od pani dyrektor. Wielu naszych kolegów doceniło pracę SU, którą udało się pokazać tym razem od innej niż zwykle strony. Uczniowie docenili również chęć działania i zaangażowanie kandydatów w debatę. Debata pokazała też jak ważne jest zaprezentowanie swoich poglądów i pomysłów całej społeczności szkolnej. Przekonali się o tym zwłaszcza ci którzy nie wzięli w niej udziału ponieważ niestety prawie nikt nie oddał na nich głosu.
Ponadto po zakończeniu debaty i wyłonieniu nowego przewodniczącego szkoły i Zarządu, więcej uczniów zaczęło przychodzić na spotkania samorządu, m. in. Dzięki pomocy samorządów klasowych udało się pomimo trudnej sytuacji pandemicznej zorganizować końcem listopada pierwszą imprezę integracyjna dla klas 4-8 ( niestety planowana w grudniu impreza dla klas 1-3 już się nie odbyła ze względu na kwarantanne w naszej szkole).
Nina Woderska
Mentor
Informacja zwrotna
26.12.2021 16:37
0