NIĆ POROZUMIENIA

• WYBITNA RELACJA

Komunikacja i media: "2. Wprowadzamy stały sposób komunikacji między uczniami i władzami SU."

Dodano: 20.12.2021

status:
zaakceptowana

ostatnia zmiana statusu:
2022-02-02 19:17

Samorząd Uczniowski w tym roku podjął się reaktywacji szkolnego radiowęzła. W tym celu został przeprowadzony casting na osoby prowadzące. Spośród zgłoszonych kandydatów, komisja w składzie: przewodniczący Samorządu Uczniowskiego, opiekun sekcji dziennikarskiej i uczniowie odpowiedzialni za nagłośnienie, wybrała czwórkę uczniów, którzy w czasie przerw będą umilać czas społeczności szkolnej muzyką oraz prezentować bieżące szkolne ogłoszenia. Komisja przy wyborze radiowych prezenterów przyjęła kryteria: umiejętność obsługi sprzętu, znajomość trendów muzycznych i nienaganna dykcja. W radiowęźle odtwarzane są utwory na podstawie propozycji uczniów, a ogłoszenia konsultowane są z sekcją dziennikarską. Uczniowie swoje życzenia muzyczne umieszczają na tablicy Samorządu Uczniowskiego w formie przypiętych karteczek. Warto nadmienić, że każdy dzień to inny rodzaj muzyki (dla każdego coś miłego), a codzienne wiadomości to zarządzenia wprowadzone w szkole, informacje o apelach, konkursach czy też ogłoszenia uczniów dotyczące np. zagubionych rzeczy. Szybko zauważyliśmy, że muzyka to zdecydowanie coś co było potrzebne na naszych przerwach. Muzyka, która towarzyszy nam między przerwą a lekcją pobudza i ożywia oraz zdecydowanie mobilizuje, aby to po przerwie wrócić na lekcje i działać.

Ponadto na holu pojawiła się skrzynka, dzięki której każdy może podzielić się swoimi pomysłami lub zgłosić ewentualne uwagi. Raz w tygodni członkowie samorządu spotykają się i analizują je wszystkie, a następnie wprowadzają w życie. Zgodnie z naszymi założeniami powstała również strona Samorządu Uczniowskiego na Facebooku,

jednak na dzień dzisiejszy nie cieszy się ona jeszcze taką popularnością jak radiowęzeł i skrzynka pomysłów. Dlatego stworzona została grupa na Facebooku: Społeczność Edukacji Lubasz, gdzie umieszczane są odpowiedzi na pytania ze skrzynki pomysłów, zdjęcia z realizacji zadań i bieżące ogłoszenia samorządu. Grupę prowadzą członkowie samorządu, a umieszczane treści nadzoruje opiekun. W celu komunikacji z członkami samorządu przygotowaliśmy grafik dyżurów na platformie Teams (online). W wybranych godzinach, raz w tygodniu pełnimy dyżury, podczas których uczniowie mogą zaczerpnąć informacji czy porozmawiać z nami na wybrany temat. Link do spotkania umieszczany jest na grupie. Grupa na Facebooku i skrzynka dały nam obraz jak wspaniały kontakt możemy mieć z resztą uczniów. Skrzynka stała się chwilą naszego zadumania przy tym co możemy zmienić, aby było nam wszystkim lepiej, a grupa miejscem ogólnodostępnych informacji, aby nikt nie został bez odpowiedzi. Dzięki skrzynce i grupie dokładnie wiemy co reszta społeczności czuję, chcę i myśli. Myślimy, że taka relacja pomaga nam spełnić dokładnie to czego potrzebują uczniowie, czego MY potrzebujemy.

W realizację wyzwania zaangażowani są uczniowie prowadzący radiowęzeł, sekcja dziennikarska, uczniowie od nagłośnienia i pozostała część społeczności szkolnej, która wspiera nas pomysłami.

Najtrudniejszy był etap zachęcenia uczniów do zaangażowania się w realizację tych pomysłów. Nieśmiałość, strach przed reakcją rówieśników czy też obawy przed podjęciem się długotrwałego zobowiązania sprawiły, że początkowo uczniowie sceptycznie podchodzili do tego wyzwania.

Naszym zdaniem wielkim sukcesem jest fakt, że udało się stworzyć środki komunikacji z prawdziwego zdarzenia. Radiowęzeł to już nie muzyka puszczana z przypadku,

z telefonu, jak to miało miejsce kilka lat wcześniej, ale dzieło uczniów, którzy mają coś do powiedzenia. Dla mniej śmiałych skrzynka pomysłów pozwala się wypowiedzieć

w każdej kwestii, a grupa na Facebooku to szybki sposób komunikacji z całą społecznością szkoły. W ostatnim dniu przed przerwą świąteczną jak co roku w salach lekcyjnych odbywały się wigilie klasowe, dla których miłym przerywnikiem było świąteczne karaoke przygotowane przez ekipę radiowęzła. Na ekranie telewizora umieszczonego na holu wyświetlał się tekst kolęd i pastorałek, które młodzież śpiewała wspólnie z nauczycielami. Karaoke pokazało nam to czego zabrakło w czasie pandemii i nauki zdalnej, masy uśmiechów, czasu spędzonego razem, wśród przyjaciół, bez ograniczeń bo to był czas dla nas i tylko dla nas. W biegu dnia codziennego zatrzymaliśmy się wszyscy razem na holu EDUKACJI LUBASZ, aby po prostu zaśpiewać i bawić się dobrze.

W załącznikach zamieszamy zdjęcia ze świątecznego karaoke :)