Wybory do SU w naszej szkole

Wybory i kwestie formalne: "1. Przeprowadzamy wybory do władz SU zgodnie z zasadami i procedurami opisanymi w poradniku CEO"

Dodano: 22.12.2021

Kiedy odbyły się wybory?
08.10.2021r.

W pierwszej kolejności wybraliśmy komisję wyborczą, która była złożona z dwóch uczniów - nie są oni członkami grupy projektowej, ale nas wsparli. Zadbaliśmy, by na parterze szkoły pojawiły się stoliki i miejsca, które umożliwiły dyskretne oddanie głosów na wybranego kandydata. W głosowaniu brali udział wszyscy uczniowie. Klasy 1-3 głosowały ze wsparciem swoich wychowawców, a przed całą kampanią oglądali przygotowany przez zeszłoroczną grupę projektową film na temat wyborów i ich zasad. Na parterze pojawiła się urna wyborcza. Tydzień przed wyborami rozpoczęła się kampania, Każda klasa mogła wysunąć dwóch ochotników-kandydatów, którzy następnie przygotowali swoje plakaty z programem wyborczym i prezentacją swojej osoby, Odbyła się też autoprezentacja kandydatów przez szkolny radiowęzeł. Jeśli chodzi o część "kampanijną" to w przyszłym roku chcemy przeprowadzić dodatkowo debaty kandydatów, a jeśli reżim sanitarny nadal nie pozwoli na normalne funkcjonowanie szkoły to nagramy te debaty i udostępnimy na lekcje wychowawcze w każdej klasie. Komisja wyborcza zadbała o listy głosowań i karty wyborcze. W czasie wyborów pilnowali, by każdy uczeń otrzymał tylko jeden głos, do którego jest uprawniony. Głosowanie odbywało się w czasie przerw (kl 4-8) i lekcji (kl. 1-3). Po zakończonych wyborach komisja zliczyła głosy i w ten sposób wyłoniliśmy przewodniczącego, zastępcę, skarbnika, sekretarza, rzecznika praw ucznia. Reszta kandydatów została z automatu członkami samorządu wspierającymi zarząd. W przyszłym roku chcemy wpleść debaty do regulaminu SU, więc jeszcze przed wakacjami "siądziemy" do jego modyfikacji. Wybory przebiegły bez zakłóceń, dokumentacja została sporządzona zgodnie z zasadami, nie wykryto żadnych błędów. Po akcji o wynikach została poinformowana pani dyrektor.

2 uczniów klasy 8

Zachowanie reżimu sanitarnego. Rozpisanie głosowań dla klas tak by się nie stykały.

Brak zakłóceń i fakt, że wszystko odbyło się według zasad i procedur ustalonych w naszej szkole. Ucieszyło nas też duże zainteresowanie ze strony uczniów.

Linki związane z realizacją wyzwania: