Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego

Wybory i kwestie formalne: "1. Przeprowadzamy wybory do władz SU zgodnie z zasadami i procedurami opisanymi w poradniku CEO"

Dodano: 29.12.2021

status:
zaakceptowana

ostatnia zmiana statusu:
2022-01-05 11:39

Kiedy odbyły się wybory?
24 września 2021 r.

Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego zostały zaplanowane na dzień 24 września. Wcześniej odbyły się demokratyczne wybory opiekunów Samorządu Uczniowskiego. Wybrani zostali 3 opiekunowie, na których glosowali wszyscy uczniowie z klas I-VIII w tajnych i równych wyborach. Opiekunami zostali nauczyciele, którzy uzyskali największa liczbę głosów.

Wybory do uczniowskiej Rady Samorządu zostały poprzedzone kampanią wyborczą, która trwała tydzień. W przed dzień oraz w dzień wyborów zastosowana została cisza wyborcza. Kandydaci, którzy wcześniej zgłosili swoje kandydatury do opiekunów samorządu przygotowali ulotki i plakaty, w których zachęcali, by na nich głosowano. Obiecywali co zrobią dla szkoły i uczniów, jak zostaną wybrani do Rady. Wszyscy, którzy wyrazili chęć pracy w samorządzie mogli startować w wyborach. (nie była to zbyt duża liczba osób dlatego nie zostały wprowadzone ograniczenia)

W dniu głosowania przygotowano jedną z klas, która pełniła funkcję lokalu wyborczego. W skład komisji wyborczej weszli: jeden opiekun samorządu oraz 3 chętni uczniowie, którzy nie kandydowali w wyborach. Wybory były tajne (listy do głosowania uczniowie wrzucali do przygotowanej wcześniej urny), w wyborach brali udział wszyscy uczniowie klas I-VIII podczas dwóch długich przerw. Po głosowaniu komisja wyborcza pod nadzorem opiekuna samorządu podliczyła głosy, odrzucając głosy nieważne. Ogłoszenie wyników nastąpiło w dniu następnym. Wyniki wywieszono na tablicy ogłoszeń samorządu.

W naszej szkole obowiązuje zasada, że wszystkie dzieci, które chcą pracować w samorządzie uczniowskim są angażowane do różnych zadań samorządu. Rada Samorządu tylko kieruje pracami samorządu uczniowskiego.

W realizację wyzwania zaangażowani byli uczniowie z klas IV-VIII chętni do pracy w samorządzie uczniowskim, zwłaszcza uczniowie wybrani do samorządów klasowych.

Najtrudniejsze okazało się namówienie uczniów do przygotowania kampanii wyborczej.Plakatów i ulotek niestety pojawiło się mniej niż się spodziewaliśmy. Być może wynikało to z dużej ilości obowiązków i zajęć, jakie uczniowie mieli po czasie zdalnego nauczania.

Niestety mamy niewiele zdjęć dokumentujących nasze wyzwanie, ponieważ wybory przeprowadziliśmy już we wrześniu i nie wiedzieliśmy wtedy że będziemy brać udział w programie.

Za sukces uważamy duże zainteresowanie wyborami i zaangażowanie uczniów. Na głosowaniu zjawili się wszyscy obecni w szkole uczniowie uprawnieni do głosowania. Chętnych nie brakowało również do pracy w komisji wyborczej i przygotowania sali.

W wyborach wzięło udział około 85% osób uprawnionych do głosowania. Głosowało około 90 osób, prawie wszystkie osoby (poza nieobecnymi) z klas IV-VIII. Mniejsza frekwencja była w młodszych klasach, co wynikało zapewne z mniejszą świadomością młodszych dzieci kwestią wyborów (byli poinformowani wcześniej o miejscu i czasie przeprowadzenia wyborów).