Wybory do samorządu uczniowskiego

Wybory i kwestie formalne: "1. Przeprowadzamy wybory do władz SU zgodnie z zasadami i procedurami opisanymi w poradniku CEO"

Dodano: 19.01.2022

0

1

Kiedy odbyły się wybory?
Wybory odbyły się 24 września 2021r.
Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania:

 Dnia 24 września 2021 roku odbyły się w naszej szkole demokratyczne wybory na przewodniczącego zarządu samorządu uczniowskiego. Kandydatów było aż 8:

- Oliwia Rosiak z klasy 4a

- Bartłomiej Pirek z klasy 5a

- Aleksandra Fredyk z klasy 5b

- Oliwia Gniewaszewska z klasy 5b

- Gabriela Gajda z klasy 7c

- Artur Białas z klasy 8b

- Nikolina Kreter z klasy 8b

- Martyna Kowalczyk z klasy 8a

Do głosowania było uprawnionych 174 uczniów z czego zagłosowało 131. Frekwencja wyborcza wynosiła 74%. Głosować można było od godziny 8.45 do 10.55 na naszej szkolnej stołówce odpowiednio przystosowanej. Na głosujących czekała tam 5-osobowa komisja wyborcza w składzie: Zuzanna Dryżek, Alicja Kołba, Marcel Kotecki, Adam Sipiński i Julia Zuzańska. Każdy mógł oddać swój głos przy osobnym stoliku, a swój głos mogli wrzucić do zaklejonej urny wyborczej. O godzinie 11.00 stołówka została zamknięta i komisja wyborcza pod okiem nauczycieli wspólnie policzyła głosy. Wyniki zostały ogłoszone o 11.30 na forum szkoły.

Wyłoniono nową Radę Samorządu Uczniowskiego:

Przewodnicząca SU – Martyna Kowalczyk

Zastępca Przewodniczącej – Nikolina Kreter

Sekretarz – Artur Białas

Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?

Najtrudniejsze było aby zadbać o to, żeby wybory przebiegły w sposób jak najbardziej demokratyczny.

Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?

Uważamy za sukces to, że wyniki wyborów były utajnione i nikt o nich wcześniej nie wiedział oprócz komisji wyborczej.


Podobało Ci się

Komentarze

Informacja zwrotna
20.01.2022 11:18

Dzień dobry,

dziękuję za nadesłanie sprawozdania. Zrobiliście to na długo przed upływem wyznaczonego przez nas terminu i chwali Wam się to, niezależnie od faktu, że działanie opisywane przez Was miało miejsce dość dawno temu.

Mocną stroną Waszego sprawozdania jest to, że znajduję w nim odpowiedzi na większość pytań z Przewodnika, znajdujących się w jego części dotyczącej realizowanego przez Was wyzwania- czyli przeprowadzenia wyborów do Zarządu SU w Waszej szkole.

Podaliście termin wyborów (27.09.2021) oraz podliczyliście frekwencję (74%). Moje uznanie budzi to, że zwróciliście uwagę na zachowanie tajności głosu (oraz samego aktu głosowania): "Każdy mógł oddać swój głos przy osobnym stoliku, a swój głos [uczniowie] mogli wrzucić do zaklejonej urny wyborczej". Podkreślacie także, że istotne było dla Was, by "wybory przebiegły w sposób jak najbardziej demokratyczny". Z tekstu wynika, że bardzo się staraliście, by faktycznie wybory było powszechne, równe, bezpośrednie i przeprowadzone w tajnym głosowaniu, co mnie bardzo ucieszyło.

Niestety, nie zamieściliście linku do Waszej ordynacji wyborczej (regulaminu samorządu), czyli dokumentu zawierającego zasady głosowania. Musiałem się sam obsłużyć. Na szczęście Wasz regulamin znalazłem bez trudu na stronie szkoły (http://spgomulin.pl/files/regulamin-samorzadu-uczniowskiego.pdf). Jest on przejrzysty i dość oryginalny: nie spotkałem się na przykład dotąd z takim rozwiązaniem, jak ograniczenie ilości kandydatów z danej klasy do maksimum 3. Rzadko pojawia się także zobowiązanie dla kandydatów do Zarządu SU do przedstawienia listy co najmniej 30 uczniów popierających ich kandydaturę. Te postanowienia regulaminowe ograniczają nieco bierne prawo wyborcze, ale zapewne stoją poważne argumenty za nimi i można o tym konstruktywnie dyskutować.

Natomiast wymaganie mówiące o tym, że kandydat "przedstawia opiekunowi Samorządu Uczniowskiego […] pozytywną opinię wychowawcy klasy" (par. 7.7) jest, moim zdaniem, niezgodne z samą istotą samorządności: jest ona niezależnym od nadrzędnej władzy decydowaniem o własnych sprawach, a jedną z kluczowych spraw stanowi powoływanie swoich władz.

Ponadto, moje zastrzeżenia budzi fakt, że obecne brzmienie tego zapisu jest bardzo ogólnikowe: nie wiadomo na przykład, czego ta opinia wychowawcy miałaby dotyczyć. Nie wynika z zapisu także to, czy opiekun SU musi brać ją pod uwagę, jeśli jest niekorzystna dla kandydata, czy też może kierować się własnym rozeznaniem sytuacji.

Może więc warto byłoby przedyskutować, czy nie zrezygnować z tego ograniczenia biernego prawa wyborczego i zaufać społeczności uczniowskiej, że sama potrafi eliminować "niegodnych" kandydatów do swoich władz, albo co najmniej uszczegółowić ten zapis.

Z pozdrowieniami

Janusz Żmijski