"Otwarte Serca THM" i działania wolontarystyczne - ZS 3 w Ostrowcu Św.

Działania uczniów i uczennic: "Nasze własne wyzwanie (skonsultowane i zatwierdzone przez mentora)"

Dodano: 04.02.2022

Wolontariat w Zespole Szkół nr 3 działał od wielu lat, jednak działania były powtarzalne i angażowały zbyt małą liczbę osób.

W tym roku postanowiliśmy wzmożyć działania i przystąpiliśmy po pierwsze do "Korpusu Solidarności" - programu wsparcia i rozwoju wolontariatu długoterminowego w Polsce, który łączy przede wszystkim wolontariuszy, koordynatorów wolontariatu, otoczenie wolontariatu i dodaje skrzydeł do działania.

Znalezliśmy w szkole dużą grupę osób, które chcą pomagać innym w potrzebie i być wolontariuszami nie tylko „od święta„ ale w dłuższej perspektywie czasu.

Miejmy nadzieję,że będą to osoby wytrwałe i konsekwentne, które podzielają podobne wartość takie jak solidarność, szacunek, dobro wspólne, uczciwość i kierują się umacnianiem solidarności międzyludzkiej.

Bierzemy czynny udział w spotkaniach wolontariatu Krzemiennego Kręgu, którzy zrzesza uczniów ze wszystkich szkół w naszym mieście Ostrowcu Św. Osobą, któa nas inspiruje jest długoletni działacz pan Jarosław Kuba a koordynatorką pani Magdalena Wójtowicz.Nasza współpraca niedawno się rozpoczęła ale mamy nadzieję, że będzie bardzo owocna.

Członkowie samorządu uczniowskiego w ramach akcji Krzemiennego Kręgu wzięli udział w konkursie na "Najlepszą akcję wolontarystyczną przeprowadzoną w mieście" i zdobyła II miejsce spośród drużyn z całego miasta.

Więcej: http://www.krzemiennykrag.info/2021/12/wyniki-konkursu-krag-wolontariatu/,

W ramach wolontariatu zorganizowaliśmy już kilka działań, tj.:

• zbiórki karmy dla schroniska "Koci Zakącik",
  • sprzątanie parku w ramach akcji "Sprzątanie Świata"
  • "Gwiazdki Moc" akcja lokalnego Radia Ostrowiec zorganizowana na zakup wyposażenia sali sensorycznej dla dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego
  • strojenie choinki dla mieszkańców Ostrowca Św.
  • akcja oddawania krwi we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa.

zaplanowaliśmy także:

• akcję "Wyślij pączka do Afryki"
  • pomoc koleżeńska w trudościach z nauką
  • pomoc w miarę potrzeb Korpusu Solidarności

W realizację wyzwania zaagnażowała się sekcjasamorządu uczniowskiego: "Otwarte Serca THM u"

Najtrudniejszym punktem działania okazała się organizacja czasu członków zespołu, ze względu na obowiązki lub czynniki losowe, jak choroba.

Jednak dobrze zgrany Team może wszystko, tak więc pokonaliśmy presje czasu. :)

Za sukces uważamy uplasowanie się na II miejscu w Konkursie na Najlepszą akcję wolontarystyczną w naszym mieście, co pozwoli nam zorganizowanie zaplanowaych działań, a mianowicie:

• utworzenia szkolnego zastępu "Dęby"
  • uporządkowania przestrzeni lasu często odwiedzanego przez mieszkańców Ostrowca,
  • umieszczenie tabliczek z nazwą odcinków dla spacerowiczów itd.

Linki związane z realizacją wyzwania: