Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Działania uczniów i uczennic: "Nasze własne wyzwanie (skonsultowane i zatwierdzone przez mentora)"

Dodano: 10.02.2022

W bieżącym roku szkolnym przystąpiliśmy jako szkoła do projektu edukacyjnego „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2021”. Celem projektu było: przybliżenie uczniom tematyki praw dziecka oraz zorganizowanie obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Program organizacji obchodów w dniu 20 listopada 2021 w naszej szkole zawierał następujące elementy: wszyscy uczniowie przyszli do szkoły ubrani na niebiesko (kolor niebieski, symbolizujący solidarność z dziećmi z całego świata), przygotowano wystawę o prawach dziecka na holu, ogłoszono konkurs plastyczny Rzecznika Praw Dziecka o tematyce związanej z prawami dziecka (wysłano 6 prac na konkurs ogólnopolski), przeprowadzono zajęcia w klasach młodszych i starszych w oparciu o scenariusze zajęć i prezentacje dostarczone przez UNICEF. Zespół projektowy zadbał, aby do każdej klasy dotarły informacje o tym dniu. Każda klasa była indywidulanie zapraszana na wystawą o danej tematyce. Po złożeniu raportu końcowego nasza szkoła otrzymała podziękowanie od UNICEF za przyłączenie się  do opisywanego projektu edukacyjnego.

Nad realizacją projektu w szkole czuwała Anna Żuchnicka – Rzecznik Praw Ucznia. W tym dniu jednak wszyscy uczniowie i nauczyciele chętnie angażowali się w akcję.

Nie mieliśmy trudności w organizacji tego wyzwania.

Pokazaliśmy naszym kolegom i koleżankom, że każde dziecko ma swoje prawa, że każde z nas ma prawo do szacunku, tolerancji. Akcja według naszej opinii podobała się najbardziej klasom młodszym