Pierwsze oficjalne konto SP5 na Insta

• WYBITNA RELACJA

Komunikacja i media: "1. Tworzymy nowy uczniowski środek przekazu informacji w naszej szkole."

Dodano: 12.02.2022

Już na etapie wyboru działań, których realizacji mieliśmy się podjąć w ramach uczestnictwa w programie wiedzieliśmy, że to czego brakuje w naszej szkole - to sprawny przepływ informacji między uczniami. Nauczyciela mają dziennik elektroniczny, szkoła ma stronę internetową, ale umówmy się - my, uczniowie rzadko tam zaglądamy. Dlatego postanowiliśmy stworzyć konto na Instagramie, za pośrednictwem którego informowalibyśmy uczniów o tym, co dzieje się w szkole. O konkursach, akcjach charytatywnych, imprezach oraz różnych aktywnościach, które podejmujemy.

Zależało nam na tym, by działało to w obie strony. I tu pojawiły się schody, a mianowicie kwestia komentarzy, które mogłyby pojawiać się pod postami na Insta, a nad którymi moglibyśmy nie być w stanie zapanować (szerzej o tym w części "Co było najtrudniejsze...". Nie ma jednak problemu, z którym jako grupa sobie nie poradzimy :) I tu zrodził się pomysł, by wykorzystać aplikację Tellonym (czyli aplikację do przesyłania wiadomości, pytań itp.). I tak połączyliśmy te dwie sprawy; konto na Insta, gdzie informujemy o tym, co się dzieje w szkole oraz apke Tellonym, za pośrednictwem której uczniowie SP5 mogą komunikować się z nami (np. prosić o nagłośnienie jakiejś sprawy u n-li i dyrekcji, przesyłać pytania dot. zamieszczanych przez nas inf. itp.). W związku z tym, że realizacja tego wyzwania przypadła na czas, w którym wylądowaliśmy na zdalnym nauczaniu (na co byliśmy przygotowani, że może nastąpić) odpadła nam opcja nagłośnienia informacji o istnieniu konta poprzez oldschoolowe odwiedzanie klas podczas lekcji i przekazywanie im dobrej nowiny;) W związku z tym przygotowaliśmy krótką animację, którą przekazaliśmy wychowawcom klas, a ci podczas swoich godzin wychowawczych puścili ją swoim uczniom informując ich o tym, że od tego momentu będą w końcu mieli swoje źródło informacji na temat tego, co dzieje się w szkole.Link do padlet, gdzie można obejrzeć animację (nie możemy zamieścić pliku mp4 w inny sposób, stąd taki pomysł) https://padlet.com/biedziako/91nuoxoolycdyqd4)

W pierwszej relacji na Insta zamieściliśmy wiadomość o stworzonej przez SU wirtualnej PadletowejPoczcieWlentynkowej, dzięki czemu niektórzy uczniowie, którzy nie odwiedzają strony internetowej szkoły dowiedziały się o niej po raz pierwszy. Za pośrednictwem tego środka przekazu uchyliliśmy też rąbka tajemnicy na temat zmian (związanych z remontami w szkole), które czekają naszych uczniów po powrocie z nauczania zdalnego. Za pośrednictwem konta na Tellonym dowiedzieliśmy się też, czego oczekują nasi uczniowie, a pewnymi pomysłami podzieliliśmy się podczas spotkania z Panią Dyrektor... Ale to już w relacji z innego zadania :)

Zaangażowani w to zadanie byli wszyscy z naszej grupy. Jedni zajęli się tworzeniem konta na Insta, logo oraz przeglądaniem pytań i wiadomości jakie pojawiały się na stworzonym przez nas koncie na Tellonym. Drudzy, którzy mają smykałkę do tworzenia animacji - stworzyli krótki filmik, reklamujący nasz nowy środek przekazu informacji. Jeszcze inni zajęli się umawianiem spotkań z opiekunem, dyrektorem i władzami SU. W naszym odczuciu było to pierwsze takie zadanie, w którym każdy miał swoją działkę do zrobienia :)

Najtrudniejsze było to, by wyeliminować niemożliwe, a mianowicie zapędy niektórych uczniów do pozostawiania negatywnych komentarzy pod postami. A jednak udało nam się :) (o czym napisaliśmy w opisie przebiegu realizacji wyzwania) Sprawa RODO związana z zamieszczaniem zdjęć w relacjach, na których znajdywali się uczniowie, co do których nie byliśmy pewni, czy możemy upubliczniać ich wizerunek. Troszkę mniej trudna okazała się promocja nowego środka przekazu informacji w warunkach zdalnego nauczania. Byliśmy na to przygotowani, zakładając, że może nas spotkać powtórka ze zdalnej nauki - być może to pozwoliło nam mniej martwić się o to, jak dotrzeć do uczniów gdy uczą się w domach, a nie w szkole.

Sukcesem, w naszym odczuciu jest już to, że w naszej szkole dostaliśmy zgodę na założenie konta na Instagramie, że Dyrekcja obdarzyła nas zaufaniem, że damy radę być moderatorem, systematycznie wstawiać posty oraz odpowiadać na pytania i wiadomości od uczniów naszej szkoły. Cieszymy się też z tego, że udało nam się zgrać nasze rózne zainteresowania i pasje, połączyć to w całość i przydzielić zadania do tego wyzwania...No i to, z jakim feedbackiem spotkało się to ze strony uczniów ale i niektórych nauczycieli :)

Inne pliki związane z realizacją wyzwania