Korepetycje koleżeńskie

Uczenie się i nauczanie: "4. Organizujemy wsparcie w nauce dla koleżanek i kolegów z naszej szkoły (koleżeńskie korepetycje) lub dla nauczycieli i nauczycielek w nauczaniu zdalnym (nauka obsługi nowego narzędzia internetowego)."

Dodano: 02.03.2022

Pomoc koleżeńska odbywa się przez cały rok- od października 2021r. Uczniowie klas starszych(4-8) otrzymali propozycję(od zespołu projektowego) stworzenia korepetycji koleżeńskich. Zgłosiło się kilka uczennic z klas siódmych. Ponieważ korepetycje odbywają się na terenie szkoły, musiała być zapewniona opieka nauczyciela- stąd pomysł na spotkania w świetlicy szkolnej(spotkania odbywają się pod okiem opiekunów świetlicy). Specjaliści(uczniowie specjalizujący się w różnych dziedzinach, przedmiotach) pełnią dyżury we wtorki po południu. Na korepetycje zgłaszają się dzieci potrzebujące pomocy w lekcjach lub przygotowaniu do sprawdzianu. Są to najczęściej uczniowie klas 1-4. Korepetytorki czytają również dzieciom lektury. Informacje o pomocy koleżeńskiej otrzymali przewodniczący wszystkich klas i przekazali w swoich zespołach.

Na terenie szkoły zostały również zainicjowane korepetycje online, które działają w zespołach klasowych na Teamsach (zostały założone zespoły pomocowe, w których dzieci wspólnie odrabiają prace, pomagają sobie w trudnych zadaniach).

Uczennice udzielające korepetycji są spoza zespołu projektowego( uczennice kl. 7). Zespół był pomysłodawcą i ich koordynuje pracę.

Trudności pojawiły się podczas nauki hybrydowej i zdalnej. Korepetycje nie mogły odbywać się w świetlicy- dzieci z różnych klas i poziomów nie mogły się "mieszać".

Sukcesem jest to, że korepetycje cieszą się dużym powodzeniem. Dzieci chętnie uczą się od starszych koleżanek, są swobodne, nie boją się zadawać pytań. Udało się również stworzyć zespoły pomocy w lekcjach online.