Pudełko pomysłów - akcja" Dzień bez plecaka"

Działania uczniów i uczennic: "Nasze własne wyzwanie (skonsultowane i zatwierdzone przez mentora)"

Dodano: 23.03.2022

W naszej szkole od dłuższego czasu obowiązywała zasada zgłaszania pomysłów/akcji jakie uczniowie chcieliby przeprowadzić w szkole do Rady SU bądź opiekuna SU. Jako, że ostatnio jesteśmy bardzo zajęci (udział i realizacja działań w ramach programu Szkoła Demokracji, szkolenia, przygotowania do egzaminu ósmoklasisty, realizacja zaplanowanych i zaakceptowanych we wrześniu działań SU, kwarantanny i izolacje związane z wirusem) Rada SU wraz z opiekunem postanowiła wprowadzić nowy sposób kontaktu - pudełko pomysłów. Pudełko to jest ustawione na dolnym korytarzu, przy drzwiach wejściowych do szkoły. Każda osoba wchodząca w skład społeczności szkolnej może wrzucić do niego jakiś pomysł (karteczkę z opisem akcji, pomysłu bądź działalności), który chciałaby aby odbył się w naszej szkole. Jednym z pierwszych pomysłów było zorganizowanie Dnia bez plecaka. Wszystkim ten pomysł się spodobał, gdyż wcześniej za pośrednictwem mediów społecznościowych widzieli, na czym taka akcji polega. Od razu zabraliśmy się do pracy. Po rozmowie z Panią Dyrektor i zaakceptowaniu akcji stworzyliśmy wraz z Opiekunem SU plakat w aplikacji Canva, który informował o Dniu bez plecaka w naszej szkole. Opublikowaliśmy go na stronie Facebooka Szkoły oraz w Wirtualnej Gazetce Szkolnej (posiadamy dwa ekrany na dwóch korytarzach szkolnych, które wyświetlają najważniejsze informacje). Wychowawcy wsparli nas w akcji i wytłumaczyli uczniom na czym polega akcja m.in zgodnie z ustaleniami przekazali uczniom: "Tego dnia należy zamienić tradycyjną torbę , plecak czy torebkę na inne nosidła – kosze, walizki, wózki itp. Zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli do wzięcia udziału w akcji Samorządu Uczniowskiego. UWAGA Przyjście do szkoły bez plecaka nie zwalnia z zabrania wszystkich potrzebnych tego dnia rzeczy. Najlepszy zamiennik plecaka zostanie nagrodzony - bon zwalniający z odpytywania/pisania niezapowiedzianej kartkówki. Bon, uczeń będzie mógł wykorzystać w dogodnym dla siebie momencie." Podanie informacji o nagrodzie za najlepszy pomysł zamiennika plecaka spowodował u uczniów wielkie zadowolenie. Pomysłów mieli bez liku (Film dostępny na stronie https://www.facebook.com/Szko%C5%82a-Podstawowa-w-Staniewicach-138403352991619, niestety plik mp4 nie można tutaj dołączyć ) a uczniowie, którzy najbardziej kreatywnie podeszli do akcji zostali nagrodzeni bonem. Na korytarzach można było spotkać uczniów z m.in klatką dla chomika, pakunek wędrownika, pufy, ogromne garnki, pokrowiec na wędki, lampion, wiadro do mopa, kosze na pranie i wiele, wiele innych zamienników. W akcji uczestniczyli również nauczyciele. Zabawa była bardzo udana i od razu stwierdzono, że taki dzień powinien być organizowany częściej. Po akcji stworzyliśmy filmik podsumowujący i opublikowaliśmy go na naszych stronach. Cieszył się on, dużym zainteresowaniem. Pudełko pomysłów po takiej akcji było znów zapełnione. Zdecydowaliśmy się zorganizować kolejną akcję, z okazji Prima Aprilis nauczyciele zamienią się miejscami - uczniowie nie będą wiedzieli kto przyjdzie poprowadzić im lekcję.

Rada SU, Opiekun SU, Uczniowie, Nauczyciele
  • nauka obsługi programów/aplikacji: canva, windows video editor, https://panel.wgs.edu.pl/ (wirtualna gazetka szkolna)

• integracja społeczeństwa szkolnego
  • zaprezentowanie na czym polega pudełko pomysłów. Uczniowie wiedzą, że nie każdy pomysł możemy zrealizować, ale każdy zostanie przedyskutowany.

Linki związane z realizacją wyzwania:
Pliki dokumentujące realizację wyzwania: