Rzecznik Praw Ucznia

Wybory i kwestie formalne: "5. Tworzymy instytucję i procedury odnoszące się do łamania praw ucznia oraz konfliktów w naszej szkole (np. rzecznik praw ucznia, szkolne mediacje, procedura zgłoszenia złamania praw ucznia)."

Dodano: 29.03.2022

Od początku naszego udział w "Szkole demokracji" zaczęliśmy planować jak miałaby funkcjonować taka instytucja. W naszej szkole nie było do tej pory osoby, która sprawowałaby taką funkcję. Zaczęliśmy od przyglądania się w jaki sposób rzecznik działa w innych szkołach. Zapoznaliśmy się z kilkoma regulaminami innych szkół. Wybraliśmy te punkty regulaminów, które najbardziej pasowały do naszej szkoły. Po rozpatrzeniu wszystkich możliwości wybraliśmy te najbardziej optymalne rozwiązanie. Przygotowaliśmy regulamin. Przedstawiliśmy go naszemu mentorowi, który wskazał nam punkty, które wymagały doprecyzowania. Kiedy regulamin został dopracowany, przedstawiliśmy go Pani Dyrektor i Radzie Pedagogicznej. Następnie przeszliśmy po klasach i ogłosiliśmy go uczniom. Regulamin wyboru Rzecznika został również umieszczony na tablicy informacyjnej Samorządu i na stronie internetowej szkoły. Teraz wszystko było gotowe. Pozostało tylko czekać na wybory. Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku szkolnym uda się nam znaleźć kandydata.

Niewiele było takich osób. Przede wszystkim jednak mieliśmy na uwadze zdanie uczniów i wszystko konsultowaliśmy z dyrektorem szkoły, informowaliśmy go o postępach. Rozpatrywaliśmy sugestie wszystkich uczniów aby otrzymać najbardziej optymalne rozwiązania. Bardzo pomógł nam również nasz mentor. Dziękujemy!

Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?:

Najtrudniejsze było opracowanie całej podstawy prawnej. Był to nasz pierwszy dokument, który tworzyliśmy. Zawsze były jakieś sugestie bądź uwagi które niekoniecznie dało się ze sobą połączyć. Podczas tworzenia dokumentu pojawiało się wiele pytań typu: a co w takiej sytuacji gdy...? Musieliśmy znaleźć najlepsze rozwiązanie. Ostatecznie jednak udało się nam. Mamy nadzieję, że nasz regulamin będzie dobrze działał w praktyce.

Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?:

Największym sukcesem było chyba przekonanie uczniów, że prawa ucznia są ważne a także, że pojawi się ktoś kto będzie tego pilnował. Nie było to wcale proste bo w naszej szkole nigdy wcześniej nie było takiej instytucji. Myślę jednak że w pewien sposób osiągnęliśmy nasz cel.

Linki związane z realizacją wyzwania:
Pliki związane z realizacja tego wyzwania:
Pliki dokumentujące realizację wyzwania: