Tydzień zdrowia psychicznego

Uczenie się i nauczanie: "2. Organizujemy dyskusje klasowe lub szkolne o tym, co nas motywuje do nauki. Wnioski przedstawiamy nauczycielom i opracowujemy konkretne propozycje do wprowadzenia w życie."

Dodano: 31.03.2022

We współpracy z dyrekcją szkoły i psychologami zorganizowaliśmy tydzień zdrowia psychicznego. W trakcie którego przeprowadziliśmy między innymi ankietę dotyczącą motywacji uczniów do nauki, chodzenia do szkoły, jak i angażowania się w jej życie. Przykładowo z ankiety dowiedzieliśmy się, że powrót do nauki stacjonarnej zdecydowanie podniósł poziom motywacji uczniów, jednak niektórym nadal jest ciężko. Po rozmowie z dyrekcją, nauczyciele zostali poproszeni, aby nie przekładać wszystkich sprawdzianów na powrót do szkoły po każdym okresie nauki zdalnej, jak również aby starali się bardziej zaangażować uczniów w lekcje, konkursy i projekty w celu szybszego oswojenia się z powrotem. Przeprowadzone zostały również wykłady online o wpływie social mediów na młodzież. Została tam m.in. poruszona kwestia własnego ciała, które w internecie jest często idealizowane. Nie zabrakło także spotkania dla rodziców, którzy mogli dowiedzieć się jak pomóc dzieci w tym trudnym okresie życia.

Psychologowie szkolni

Dużą trudnością okazało się przekształcenie się wiedzy, którą zebraliśmy od uczniów na temat i motywacji i potrzeb na realne działanie. Przy niektórych problemach nadal szukamy rozwiązań, np. wielu uczniów twierdziło, że jest przeładowanych i nadal nie mamy pomysłu jak im z tym pomóc.

Nie każdemu jest łatwo wrócić do nauki stacjonarnej pod wieloma względami, nie tylko naukowymi, ale i mentalnymi, dlatego bardzo nas cieszy, że chociaż w jakimś stopniu możemy pomóc, bo uważamy, że szkoła powinna być miejscem dla uczniów i sukcesem dla nas jest, że zrobimy kolejny krok aby takim się stała.