Tworzymy uczniowski kącik relaksu

Podejmowanie decyzji: "2. Wybrany fragment przestrzeni szkolnej zostaje przeorganizowany przez uczniów i dla nich (np. stworzenie kącika wypoczynku, remont sal zgodnie z zaleceniami uczniów i uczennic, mural na ścianie szkoły stworzony przez młodzież)."

Dodano: 01.04.2022

Od dawna marzyliśmy o stworzeniu własnego miejsca w szkole, w którym będziemy mogli się zrelaksować i miło spędzić wolny czas na przerwie. Dotychczas było to nie możliwe ponieważ nasza szkoła była po prostu za mała. W tym roku doszliśmy do wniosku ze nasze marzenie ma szansę zostać zrealizowanym ponieważ dzięki rozbudowie szkoły mamy więcej miejsca ( a właściwie będziemy mieli jak oddadzą nowa część do użytku). Postanowiliśmy więc spotkać się z panią dyrektor i przedstawić jej nasz plan. Realizację zadania rozpoczęliśmy od dokładnego przemyślenia co i gdzie chcemy zrobić . W tym celu spotkaliśmy się z Samorządem Uczniowskim i przedstawicielami samorządów klasowych. Po burzliwej dyskusji doszliśmy do wniosku, że stworzymy miejsce na korytarzu łączącym starą i nową część szkoły, gdzie będzie można odpocząć, pograć w gry planszowe i karciane. Następnie zrobiliśmy spis tego co będziemy potrzebować, sprawdziliśmy ceny i sporządziliśmy kosztorys. Postanowiliśmy kupić dywan, worki do siedzenia, gry oraz farby aby stworzyć mural. Kiedy byliśmy gotowi spotkaliśmy się z panią dyrektor i przedstawiliśmy jej nasz plan. Po otrzymaniu zgody, rozpoczęliśmy realizację zadania. Aby zdobyć potrzebne fundusze postanowiliśmy sprzedawać własnoręcznie przyrządzone słodkości. Uczniowie z różnych klas przygotowali deserki i ciasteczka. Udało nam się dotychczas zarobić 916 zł. Przeznaczyliśmy je na zakup gier i farb (chcemy ozdobić ścianę w naszym kąciku). Okazało się, że nie musimy kupować worków do siedzenia ponieważ pani dyrektor zdecydowała się nas wesprzeć i podarowała nam je. Rada Rodziców podarował nam z kolei dywan. I etap zadania został zakończony 4.04 2022. Po oddaniu do użytku nowej część będzie mogli wykonać mural. Planujemy to zrobić na przełomie maja i czerwca. W tym celu będziemy organizować kolejne "słodkie dni" aby zgromadzić brakujące nam fundusze. Mamy jeszcze w planach zagospodarowanie podwórka przed nowym skrzydłem szkoły w wrześniu tego roku.

Samorząd uczniowski, samorządy klasowe, pani dyrektor, rodzice, nasza opiekunka

Dla nas najtrudniejsze było przygotowanie dobrych argumentów, aby przekonać panią dyrektor do naszego pomysłu. Chcieliśmy mieć pewność że nam nie odmówi. Na pewno pomogło nam w tym szkolenie z debaty oksfordzkiem Trudnym ale i ciekawym zadaniem było także przygotowanie kosztorysu.

Sukcesem jest oczywiście uzyskanie zgody na realizację pomysłu, ale i zaangażowanie tak wielu osób (uczniów, rodziców i dyrektora). Udało nam się więc zjednoczyć prawie całą społeczność szkolną przy realizacji tego zadania

Inne pliki związane z realizacją wyzwania