Tak uczyć, by nauczyć :)

Uczenie się i nauczanie: "Nasze własne wyzwanie (skonsultowane i zatwierdzone przez mentora)"

Dodano: 03.04.2022

Pomysł na to wyzwanie pojawił się dość spontanicznie, zainspirowało nas spotkanie z mentorem. Wiedzieliśmy jednak, że trzeba działać szybko. Wyzwanie zostało przez nas wybrane spontanicznie, jako dodatkowe. Dzięki niemu mieliśmy kolejny raz okazję bezpośredniego kontaktu ze społecznością szkolną, zapoznania się z opinią uczniów i wdrożenia czegoś co może przynieść wymierne efekty w przyszłości. Wzięliśmy pod uwagę sytuację w szkole, metody pracy naszych nauczycieli i doszliśmy do wniosku, że nie zawsze sposób w jaki przekazywana jest nam wiedza jest dla nas efektywny. Podczas rozmowy planującej przebieg wyzwania okazało się, że mamy różne spojrzenie na tę kwestię. Część z nas woli uczyć się poprzez wykład na lekcji, inni poprzez filmik, pozostali wolą jeszcze inne sposoby. Zastanawialiśmy się jak sytuacja wygląda wśród całej społeczności, skoro tak bardzo różnimy się w tak małej grupie, to jak mogą różnić się wyniki naszej ankiety na poziomie całej szkoły. Byliśmy bardzo ciekawi. Propozycje zawarte w naszej ankiecie to efekt naszych doświadczeń, sugestii członków grupy, ale i klasy, z którą wymieniamy się często takimi spostrzeżeniami. Tak też powstała ankieta, którą postanowiliśmy rozpropagować wśród naszych uczniów. Ankieta powstała na bazie naszych doświadczeń, jako grupy i klasy. Wiemy kto z nas i w jaki sposób lubi się uczyć i być nauczanym. Zaciekawiło nas jednak jak to wygląda w innych klasach. Zaczęliśmy od uzyskania zgody u Pani Dyrektor na jej przeprowadzenie. Wymyśliliśmy odpowiedzi, ułożyliśmy i wydrukowaliśmy ankietę. Przeszliśmy po wszystkich klasach, zliczyliśmy głosy. W naszej ankiecie zaproponowaliśmy 7 opcji odpowiedzi, ale nie zamykaliśmy się na propozycje uczniów, mogli je dodać. Pytanie na ankiecie brzmiało : Jak najlepiej Ci się uczy? Uzyskaliśmy 393 ankiet wielokrotnego wyboru. Wyniki przedstawiły się następująco:

1. Praca w grupach - 20%
  2. Nauczanie przez twórczość (np. projekty, plakaty) - 11%
  3. Wykład na lekcji - 14%
  4. Pisanie notatek - 11%
  5. Praca samodzielna (np, w ćwiczeniach, podręczniku) - 8%
  6. Zadania interaktywne - 17%
  7. Oglądanie filmików edukacyjnych - 19%

Wyniki zostaną przedstawione w sprawozdaniu z działalności samorządu uczniowskiego do wiadomości Dyrekcji i Nauczycieli w naszej szkole. Jesteśmy przekonani, że wyniki ankiety nie tylko dla nas są ważne, ale także będą bardzo pomocne dla nauczycieli przygotowujących swoje lekcje.

Zaangażowaliśmy całą społeczność szkolną, a dzięki ich odpowiedziom mogliśmy opracować wyniki.

Najtrudniejsze było przygotowanie ankiety i opracowanie jej wyników w tak krótkim czasie, który sobie narzuciliśmy,

Jednocześnie największym sukcesem okazał się fakt, że mimo tak małej ilości czasu ankieta została dobrze opracowana, jej wyniki przeanalizowane. Dodatkowo uzyskaliśmy poczucie, że jako społeczność szkolna, w grupie mamy moc wpływu na rzeczy takie jak metody prowadzenia zajęć. Myślimy, że ankieta będzie też miała dobry wpływ na efektywność nauczania, czyli spowoduje, że będzie nam się lepiej uczyć i łatwiej przyswajać wiedzę.