Wprowadzenie dla opiekunów i opiekunek zespołów szkolnych [informacje i materiały]

Drodzy Opiekunowie i Drogie Opiekunki Zespołów Projektowych,

dziękujemy Wam za udział w spotkaniu dla opiekunów i opiekunek zespołów szkolnych, które odbyło się 7 października 2021 roku! Wspaniale było Was zobaczyć! Mamy nadzieję, że było dla Was pomocne i znaleźliście odpowiedzi na nurtujące pytania, a jeśli macie jeszcze jakieś wątpliwości piszcie do nas!

Wasza rola w projekcie jest niezwykle istotna i chcemy Was wspierać w jej realizacji jak najlepiej, dlatego poniżej zamieszczamy materiały, które mogą być przydatne w realizacji projektu i pracy z grupą. Przypominamy również, że w każdej chwili możecie do nas pisać na nasz adres mailowy: szkola.demokracji@ceo.org.pl, czy to w kwestiach merytorycznych, czy organizacyjno-technicznych - postaramy się zawsze udzielić Wam wsparcia, wskazówek i pomocy!

Aktywacja kont na platformie - loginy i hasła

W tym tygodniu nastąpi aktywacja kont Waszej szkoły na tej platformie, otrzymacie loginy i hasła oraz instrukcję obsługi - jeszcze damy znać! To z tego konta będziecie dodawać relacje z Waszej diagnozy, planu działania i realizacji wyzwań!

• Pamiętajcie - jest jedno konto na jedną szkołę (dla całego zespołu szkolnego).
  • Zachęcamy, by włączyć uczniów w pisanie relacji i dodawanie ich do platformy - możecie przekazać im loginy i hasła dostępu do konta Waszego zespołu, zwłaszcza że do zaakceptowania relacji będzie ona niewidoczna publicznie, więc dostęp będzie możliwy tylko przez konto. Zadbajcie o to, by wszyscy członkowie zespołu, nawet jeśli nie będą mieć bezpośredniego dostępu do konta, wiedzieli jaki jest status relacji i komentarze od mentora na bieżąco (zadbajcie o komunikację w zespole)!

Przydzielenie mentora - praca nad diagnozą, planem i wyzwaniami i 2 spotkania z zespołem

W tym tygodniu również przydzielimy Wam mentora i otrzymacie do niego kontakt mailowy - będziecie mogli się z nim konsultować przez cały czas trwania programu i realizacji wyzwań.

• Umówcie się z nim na dwa spotkania konsultacyjne zespołu z mentorem w dogodnym dla Waszego zespołu terminie od listopada 2021 do marca 2022. Mają to być dwa spotkania online po 1,5h - prosimy zadbajcie, by wszyscy uczniowie i uczennice z Waszego zespołu mogli wziąć udział w całości obydwu spotkań, dlatego zadbajcie o to, by terminy były dostowane do wszystkich uczniów z zespołu.
  • Pamiętajcie, że to z mentorem będziecie pracować na platformie i poza nią nad diagnozą, planem działania i wyzwaniami. Mentor będzie komentował Wasze relacje i dodawał statusy. Każda dodana przez Was relacja - diagnoza, plan działania i min. 3 wyzwania z trzech różnych obszarów muszą być zaakceptowane przez mentora na platformie jako spełniające kryteria programu. W informacjach zwrotnych (komentarzach) do relacji mentor będzie pisał, co jest warte zauważenia, docenienia w Waszym działaniu oraz co ewentualnie wymaga poprawy, uzupełnienia (jeśli będzie taka konieczność).

Materiały pomocniczne

Przedstawiamy Wam materiały pomocne w realizacji projektu przygotowane specjalnie dla Was:

Diagnoza i plan działania

Już teraz możecie pracować z grupą nad opracowaniem diagnozy i planu działania.

Więcej informacji o diagnozie i planie działania wraz z kartami pomocniczymi do pracy znajdziecie tutaj.

Pretesty uczniów i uczennic

Jeżeli uczniowie z Waszego zespołu jeszcze nie wypełnili pretestu, który był dostępny podczas inauguracji, to prosimy o jego wypełnienie jak najszybciej, najpóźniej do 10 listopada. Jest to dla nas bardzo ważne - każdy z uczestników musi wypełnić pretest.

Link do pretestu: https://bit.ly/pretest_SD

Co znajdziecie w prezentacji ze spotkania dla opiekunów/ek?

- Informacje o celu programu i jego kluczowych elementach (harmonogram projektu, warunki zaświadczenia dla uczestników)

- Krótkie charakterystyki obszarów i wyzwań z przykładami realizacji jako inspiracjami (dobrymi praktykami z zeszłym lat)

- Zadania opiekuna/ki w projekcie

Jeśli ktoś nie mógł wziąć udziału lub ma więcej pytań, watpliwości, zachęcamy do poszukania odpowiedzi w Przewodniku po programie i prosimy o kontakt bezpośrednio z mentorem/ką Waszego zespołu lub bezpośrednio koordynatorami mailowo na adres: szkola.demokracji@ceo.org.pl.