Dzień Niepodległości w XIII LO

  • WYBITNA RELACJA

Działania uczniów i uczennic: "2. Samodzielnie organizujemy działanie z okazji rocznicy odzyskania niepodległości, korzystając z pomysłów zamieszczonych na platformie Szkoły Demokracji."

Dodano: 01.12.2021

1

Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania:

Zdecydowaliśmy się na organizację Święta Niepodległości w sposób bardzo uroczysty, ponieważ w tym roku szkolnym mogliśmy zrealizować przekazanie nowego sztandaru na ręce pani dyrektor. Po wygaśnięciu 3 Gimnazjum nasz Zespół Szkół nr 35 przekształcił się w XIII Liceum Ogólnokształcące. W związku z tym zaprojektowany został nowy sztandar. Jednak przez pandemię i związane z nią "lockdowny", nie mieliśmy możliwości zorganizować jego uroczystego przekazania. Udało nam się to wreszcie w tym roku szkolnym. Dodatkowo zawsze w listopadzie nasza szkoła obchodzi dzień patrona i tego dnia także odbywa się ślubowanie klas pierwszych. W tym roku zdecydowaliśmy się połączyć ze sobą wszystkie te ważne wydarzenia.

10 listopada 2022r. odbyła się uroczysta akademia. Pani dyrektor zaprosiła wielu ważnych gości m.in. wice prezydent miasta - panią Iwonę Waszkiewicz czy Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty, pana Marka Gralika. W sposób bardzo podniosły został przekazany przez sponsorów na ręce pani dyrektor nasz nowy sztandar. Mogliśmy go wszyscy zobaczyć na żywo po raz pierwszy. Przed nowym sztandarem uczniowie pierwszych klas złożyli uroczyste ślubowanie.

Drugim elementem w uroczystości było przedstawienie sylwetki naszego patrona - generała Józefa Hallera. Zgodnie z tradycją szkoły, uczniowie klas pierwszych poznają postać Hallera w cyklu spotkań pt. "Poranek z patronem". Poznają jego bohaterstwo, wiarę w ludzi, religijność i wielki patriotyzm. Uczniowie klas pierwszych chętnie uczestniczą w tym wydarzeniu natomiast ich starsi koledzy dzielą się swoją wiedzą związaną z sylwetką naszego patrona. W tym roku "Poranek z patronem" został włączony w program uroczystości, a zamiast starszych kolegów, głos zabrał jeden z zaproszonych gości - profesor Janusz Kutta. Przybliżył on uczniom postać Hallera jako osoby kierującej się wartościami społecznymi oraz zamiłowaniem do Ojczyzny.

O godzinie 11:11 wszyscy wspólnie zaśpiewaliśmy nasz hymn narodowy, biorąc tym samym udział w akcji "Szkoła do Hymnu". Celem tej akcji było promowanie patriotyzmu wśród młodzieży, zgodnie z aktualnymi priorytetami Ministerstwa Edukacji.

Upamiętniając uczestników Powstania Warszawskiego uczniowie wzięli także udział w akcji BohaterON. Młodzież w trakcie lekcji języka polskiego zapoznała się z życiorysem osób, które przeżyły powstanie i nadal dają świadectwo tych wydarzeń. Uczniowie napisali do wybranych przez siebie Powstańców własne listy z podziękowaniem za oddanie krajowi, honor i walkę o Polskę. Za udział w tej akcji, nasza szkoła otrzymała dyplom od organizatorów wydarzenia, który został przekazany podczas tej akademii.

Uroczystość od początku do końca prowadził nasz kolega z klasy 3 - Bartek. Początkowo miał tę akademię prowadzić razem ze swoją koleżanką z klasy, jednak z powodu jej nagłej nieobecności, został z tym wyzwaniem sam. Na początku odczuwał dużą tremę, w końcu przemawiał nie tylko przed naszą panią dyrektor, ale też przez samą panią wice-prezydent. Jednak poradził sobie doskonale, byliśmy z niego dumni. Sala była pięknie udekorowana, a nasz nauczyciel muzyki stworzył profesjonalną oprawę muzyczną. Szczególnie pięknie brzmiał grany na pianinie hymn narodowy. Uroczystość udała się bezbłędnie i była naprawdę podniosła i wzruszająca.

Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?

Nauczyciele Języka Polskiego - organizatorzy akademii, Nauczyciel muzyki - odpowiedzialny za oprawę muzyczną, szkolni specjaliści - odpowiedzialni za dekorację sali i fotorelację, Dyrekcja XIII LO, Uczniowie.

Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?

Mieliśmy dużą tremę, gdyż było to naprawdę uroczyste i ważne wydarzenie, a wśród zaproszonych gości były bardzo znaczące osoby. Zależało nam na tym, by wypadło to bezbłędnie i na szczęście wszystko przebiegło po naszej myśli bez większych problemów.

Niemałe wyzwanie stanęło również przed prowadzącym uroczystość Bartkiem, gdy okazało się, że jego koleżanka jest nieobecna i wszystko musi mówić sam.

Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?

Przekazanie nowego Sztandaru odbyło się bez wpadek, w bardzo uroczystej i poważnej atmosferze.

W akcji "Szkoła do Hymnu" wzięli udział wszyscy uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście. Pan od muzyki akompaniował na pianinie i brzmiało to naprawdę profesjonalnie. Uczniowie starali się nie fałszować i zachowali należytą powagę. Sukcesem było również to, że goście wychodząc gratulowali naszemu koledze Bartkowi tak dobrze poprowadzonej akademii. Bartek był onieśmielony, bo to bardzo skromny chłopak, jednak my pękaliśmy z dumy.

Dzięki włączeniu się w akcję BohaterON szkoła otrzymała dyplom od organizatorów wydarzenia a każde takie wyróżnienie bardzo nas cieszy.


Galeria zdjęć

Linki związane z realizacją wyzwania:
https://lo13.edu.bydgoszcz.pl/uroczystosc-przekazania-sztandaru-w1,100,46036.html

Podobało Ci się

Komentarze

Informacja zwrotna
03.04.2022 13:46

Dzień dobry Bydgoszcz.
Akceptuję wyzwanie dotyczące samodzielnej organizacji działań okazji rocznicy odzyskania niepodległości.
Świetna relacja. Czytałam ją z zapartym tchem i czułam te wszystkie emocje, które Wam towarzyszyły: powagę, profesjonalizm, dopracowaną organizację wydarzenia.
Wzięliście po uwagę sugestie z przewodnika po Szkole Demokracji i dzięki temu Wasza relacja nabrała tak znamienitej formy.
Świetnie wyjaśniliście dlaczego przekazanie sztandaru miało dla Waszej społeczności tak duże znaczenie.
Bardzo podoba mi się wasza akcja „Poranek z patronem” gdzie starsi uczniowie zapoznają młodszych z postacią patrona szkoły. Dodatkowym jego atutem, w tym roku było zaproszenie na spotkanie dodatkowego gościa, który opowiadał o patronie szkoły. To imponujący pomysł.
Najmocniej zainspirował mnie udział w akcji BohaterON, gdzie młodzież kontaktuje się z osobami, które przeżyły powstanie i nadal dają świadectwo tych wydarzeń.
Pomysł wart naśladowania, a dla Was brawa za tak duże bogactwo działań i organizację całości.
Z przyjemnością wyróżniam tę relację.

Pozdrawiam /Aneta Lewczuk