Misje Szkoły Podstawowej nr 23 w Toruniu.

Diagnoza i plan działania: "Plan działania"

Dodano: 02.12.2021

Które wyzwanie z obszaru "Wybory" wybraliście do realizacji?
3. Starsi uczniowie lub przedstawiciele władz SU organizują zajęcia na temat wyborów dla swoich młodszych kolegów.
Co planujemy zrobić, jak to przeprowadzić oraz kiedy chcemy to zrealizować (miesiąc i rok)?

Zadanie zrealizowaliśmy w poniedziałek 4.10.21 r. Było to jedno z działań zmierzających do nadanie właściwej rangi szkolnym wyborom do samorządu uczniowskiego. W szkole od wielu lat nie odbyły się podobne warsztaty, które my nazwaliśmy pogadankami wyborczymi. Poczyniliśmy też znaczące postępy w zakresie organizowania wyborów w duchu wszechobecnej demokracji. Była zatem wspaniała kampania wyborcza: plakaty wykonane zarówno przez kandydatów ze strony uczniów, jak i (nowość) nauczycieli. Debata wyborcza przedstawiająca sylwetki kandydatów, pogadanki wyborcze w klasach 1-3, uświadamiającej najmłodszym uczniom sens wyborów, krótkie wywiady w Radiowęźle o tematyce wyborczej. Wielka promocja tego wydarzenia sprawiła, że na wybory czekała cała szkoła, nie mówiło się o niczym innym. Niesamowite to były emocje. Szczegóły w opisie misji.

Czy to wyzwanie zrealizujemy obowiązkowo (każdy zespół ma zrealizować minimum 3 wyzwania z 3 różnych obszarów)?
Tak
Które wyzwanie z obszaru "Komunikacja i media" wybraliście do realizacji?
1. Tworzymy nowy uczniowski środek przekazu informacji w naszej szkole.

W tym roku szkolnym 2021/2022 chcemy przeprowadzić kampanię #nie niszcz, której celem jest uświadomienie uczniom, że trzeba szanować pracę innych, nie można jej niszczyć dla zabawy. Drugim działaniem będzie zadbanie o estetykę, aktualność gazetek i próbę zwiększenia ich atrakcyjności w oczach uczniów. Trzecim działaniem będzie wykorzystanie szkolnego Radiowęzła jako szybkiej formy przekazywania/ogłaszania informacji. Poprosimy nauczycieli, żeby częściej korzystali z Radiowęzła jako narzędzia do informowania uczniów i pomożemy kolegom i koleżankom oswoić przestrzeń Radiowęzła poprzez szkolenia z obsługi oraz ciekawe, tematyczne słuchowiska świąteczne, mikołajkowe, walentynkowe, z okazji Dnia Kobiet. Termin wykonania zadania: wiosna 2022

Tak
Które wyzwanie z obszaru "Działania uczniów i uczennic" wybraliście do realizacji?
Nasza własna propozycja wyzwania (napiszcie ją w opisie - musi być skonsultowana przez mentora i zatwierdzona przez niego)

Samodzielnie organizujemy działania z okazji Dnia Edukacji Narodowej - 14.10.21 r. i w kolejnych latach, w myśl idei tworzenia wspólnoty. Celem całego wydarzenia była chęć zrobienia czegoś razem – wspólnie: uczniowie, nauczyciele, rodzice. Zazwyczaj jest tak, że to uczniowie stają na scenie i prezentują swoje umiejętności dla nauczycieli, tym razem chodziło, o wzbudzenie poczucia przynależności do wspólnoty, jedności, dlatego na scenie stanęli wspólnie rodzice, nauczyciele i uczniowie. Całe wydarzenie było na żywo transmitowane przez szkolnego Facebooka, tak aby Ci, którzy nie mogli być osobiście, wzięli udział w formie zdalnej.  Termin wykonania zadania: 14.10.21 r.

Tak
Które wyzwanie z obszaru "Podejmowanie decyzji" wybraliście do realizacji?
2. Wybrany fragment przestrzeni szkolnej zostaje przeorganizowany przez uczniów i dla nich (np. stworzenie kącika wypoczynku albo remont sal zgodnie z zaleceniami uczniów i uczennic lub mural na ścianie szkoły stworzony przez młodzież).

Aranżujemy przestrzeń szkolnego Radiowęzła. Krok po kroku z piwnicznego pomieszczenia, które było izolatką dla osób, które źle się czują i oczekują na przyjazd rodziców - własnymi siłami organizujemy przytulne pomieszczenie. Mamy już biurko, sprzęt radiowy, szafki na samorządowe drobiazgi oraz tablicę korkową. Przy użyciu Radiowęzła, który sąsiaduje ze szkolną szatnią, w której bywa każdy zadbamy o to pomieszczenie osładzając szkolne poranki wspaniałą muzyką i wesołym powitaniem. Termin realizacji: wiosna 2022

Które wyzwanie z obszaru "Uczenie się i nauczanie" wybraliście do realizacji?
2. Organizujemy dyskusje klasowe lub szkolne o tym co nas motywuje do nauki. Wnioski przedstawiamy nauczycielom i opracowujemy konkretne propozycje do wprowadzenia w życie.

Warsztaty/debaty dotyczące motywacji. Konkurs na najpiękniejszy uczniowski zeszyt pod kątem czytelności notatek, ich funkcjonalności. Rozmowy na temat metod szybkiego czytania, uczenia się i notowania. Gazetki tematyczne. Kwiecień 2022