Pogadanki wyborcze w klasach 1-3

Wybory i kwestie formalne: "3. Starsi uczniowie lub przedstawiciele władz SU organizują zajęcia na temat wyborów dla swoich młodszych kolegów."

Dodano: 02.12.2021

Naszym celem był świadomy udział uczniów klas 1-3 w wyborach. Najpierw zorganizowałyśmy wewnętrzne zebranie i ustaliłyśmy, które treści są istotne do przekazania - uwzględniłyśmy wyjaśnienie pojęcia samorządu uczniowskiego oraz regulaminu samorządu. Następnie pani Urbaniak w porozumieniu z wychowawcami klas 1-3 zaplanowała terminy warsztatów. Pracowałyśmy w trzech zespołach dwuosobowych, każdy duet przeprowadzał pogadanki w dwóch klasach.

Warsztaty przebiegały według następującego planu:

1. Każdy uczeń należy do samorządu uczniowskiego.
  2. Czy wiesz, czym jest regulamin samorządu?
  3. Co to są wybory i po co się je organizuje.
  4. Przedstawienie kandydatów. Wspólny spacer do tablicy wyborczej i omówienie plakatów wyborczych kandydatów.
  5. Omówienie wyglądu karty wyborczej i zasad głosowania.
  6. Stworzenie plakatu pt. wszyscy jesteśmy samorządem uczniowskim.

Bezpośrednio przed wyborami, w ramach uzupełnienia pogadanek wyborczy w każdej klasie 1-3 pojawili się kandydaci do samorządu uczniowskiego, aby się przywitać i przedstawić oraz zaprosić uczniów na debatę wyborczą.

W realizację zadania zaangażowane były wychowawczynie klas 1-3, które nastawiły uczniów pozytywnie do samorządowych warsztatów. Zadbały o wspaniałą atmosferę oraz przekazały nam pozytywną informację zwrotną dotyczącą przebiegu wydarzenia. Wspierały nas także uśmiechem, pomagały dzieciom nam zaufać i nabrać odwagi do pracy z nami.

Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?:

Najtrudniejsze było pokonanie strachu przed wystąpieniem publicznym. Obawiałyśmy się, że nie zainteresujemy maluchów, że będzie nudno, ponieważ temat ciężki.

Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?:

Bezpośrednio po przeprowadzeniu pogadanek w klasie podzieliłyśmy się z p . Urbaniak swoją radością z powodu odczucia dobrze przeprowadzonych warsztatów. Marzymy o kolejnych działaniach tego typu. Poczułyśmy cudowną energię pracy z ludźmi, miałyśmy ochotę kandydować do samorządu. Chętnie powtórzymy takie warsztaty, było naprawdę wspaniale. To przyjemne doświadczenie bardzo.