Debata wyborcza

Wybory i kwestie formalne: "2. Organizujemy debatę wyborczą pomiędzy kandydatami i kandydatkami w szkole."

Dodano: 20.12.2021

0

0

Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania:

Na początek ogłoszono we wszystkich klasach informację o konieczności przygotowania pytań dla kandydatów. Pytania opracowywano w swoich klasach na godzinie wychowawczej. Z wybranych pytań wybrane zostały te, które zdobył najwięcej głosów. Poprzez dziennik elektroniczny oraz osobiście poinformowano kandydatów o terminie debaty. Z powodu ograniczeń epidemiologicznych niemożliwe było zorganizowanie debaty z uczestnictwem wszystkich uczniów. W debacie oprócz kandydatów brała udział jedna klasa 8. Całość została nagrana i przekazana wszystkim klasom do zapoznania się z obietnicami wyborczymi. Oprócz pytań przygotowanych wcześniej, których kandydaci nie znali, uczniowie obecni na spotkaniu zadawali pytania dodatkowe. Wypowiedzi kandydatów dotyczyły problemów poruszanych przez uczniów, min. oceniania, ławek na korytarzach, miejsca do działalności dla uczniów, czy też używania telefonów w szkole. Pytania odczytywali uczniowie z grupy Młodych Demokratów. Kandydaci przygotowanych pytań wcześniej nie znali. W debacie uczestniczyła również Dyrekcja Szkoły. Była to pierwsza przedwyborcza debata w naszej szkole. Po debacie odbyło się głosowanie na przewodniczącego SU.

Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?:

W realizację zaangażowali się uczniowie biorący udział w projekcie Szkoła Demokracji. Dodatkowo każda klasa pracowała nad pytaniami dla kandydatów. Nauczyciel WOS-u na lekcjach zapoznał uczniów z zasadami dotyczącymi kandydowania i debatowania przedwyborczego. Jedna klas brała aktywny udział w toczącej się debacie. Wszyscy wychowawcy wspólnie z uczniami obejrzeli przebieg debaty i umożliwili na lekcjach dyskusję na temat zbliżających się samych wyborów i obietnic zgłaszanych przez kandydatów. Grupa uczniów również nagrała i złożyła film z wydarzenia, dzięki czemu wszyscy wyborcy mogli się z nim zapoznać.

Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?:

W sytuacji kiedy jesteśmy w reżimie sanitarnym niemożliwe było zorganizowanie debaty z udziałem wszystkich uczniów. Problemem było, jak to zrobić żeby wszyscy mogli się włączyć w działania i zapoznać się z wynikami. Dlatego też zdecydowano się na udział tylko jednej klasy i nagranie filmu. Sama debata i opracowanie pytań również nie było łatwym zadaniem. Debata, która się odbyła w naszej szkole była pierwszym takim wydarzeniem. Nigdy wcześniej nie robiliśmy tego. Już podczas debaty młodzież była zawstydzona i miała problemy z pytaniami, ale wystarczyła jedna odważna osoba i młodzież chętnie włączyła się w dyskusję.

Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?:

Sukcesem było samo zorganizowanie debaty, było to pierwsze takie wydarzenie w szkole. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Młodzież w rozmowach na ten temat wypowiadała się, że debata ułatwiła im wybór kandydata. Kolejnym sukcesem jest udział prawie 90% uczniów w wyborach, a trzeba przyznać, że szkoła jest dość liczna - ok. 600 uczniów. Kandydaci mogli zaprezentować się osobiście, stanąć przed wyborcami i przedstawić swoje obietnice. Uczniowie mogli zapytać o sprawy ich nurtujące. Pozwoliło to również zaprezentować uczniom, jak wyglądają wybory w życiu dorosłym i dlaczego każdy powinien brać w nich udział. Sukcesem jest to, że uczniowie oczekują w następnych latach takiego sposobu prezentowania kandydatów do SU.

Galeria zdjęć

Linki związane z realizacją wyzwania:
https://www.sp3bogatynia.pl/index.php/aktualnosci/156-wybory-su-wyniki
Pliki dokumentujące realizację wyzwania:

Podobało Ci się

Komentarze