Pierwsze demokratyczne wyboru do władz SU w SP5

  • WYBITNA RELACJA

Wybory i kwestie formalne: "1. Przeprowadzamy wybory do władz SU zgodnie z zasadami i procedurami opisanymi w poradniku CEO"

Dodano: 21.12.2021

0

Kiedy odbyły się wybory?
11/10/2021
Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania:

W poniedziałek 11 X 2021 odbyły się pierwsze, demokratyczne wybory władz SU w naszej szkole.

Dzień wyborów poprzedzony został trwającą tydzień kampanią wyborczą, w której kandydaci mieli okazję zapoznać społeczność uczniowską ze swoimi programami wyborczymi.

Wcześniej, na spotkaniach SU z opiekunem spisany został regulamin, w którym uwzględniliśmy to, jak powinny przebiegać wybory w naszej szkole (znalazła się tam zatem wzmianka o tym, iż muszą one być przede wszystkim powszechne, tajne, równe i bezpośrednie – i takie też były).

Kandydaci (a było ich czworo) musieli zebrać co najmniej 75 podpisów uczniów klas 4-8 pod swoją kandydaturą.

Dopiero po weryfikacji podpisów kandydat pojawiał się na liście wyborczej.

Powołane zostały także komisje wyborcze, które cały dzień oczekiwały w holu szkoły na uczniów, którzy mogli oddać swój głos.

Duże podziękowania dla pani wicedyrektor, która pomogła przygotować nam harmonogram, wg którego nauczyciele umożliwiali oddanie głosu uczniom poszczególnych klas na swoich lekcjach. Dzięki temu poszło to bardzo sprawnie, a my mieliśmy pewność, że daliśmy możliwość oddania głosu każdemu uczniowi. Po zakończeniu głosowania komisje podliczyły głosy, a następnego dnia ogłoszono wyniki.

Uczniowie klas starszych nie zapomnieli także o najmłodszych uczniach naszej szkoły (klasach 1-3), wiedząc, że kiedyś i one przyjdą do II etapu edukacyjnego i dbając o to, by również one w przyszłości mogły świadomie wziąć udział w wyborach – czynny lub bierny. W tym celu przeprowadziliśmy lekcje w klasach młodszych na temat demokracji i wyborów.


Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?
Reprezentanci SU z klas 8, którzy pomagali w pracach komisji wyborczych, opiekun SU - Pani Sylwia Swędrowska.
Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?

Jesteśmy dużą szkołą liczącą aż 24 oddziały klas 4-8, więc najtrudniejsza była logistyka, czyli zadbanie o to, by w jednym dniu, w wyznaczonych godzinach, w których otwarty był "lokal wyborczy" umożliwić oddanie głosu każdemu uczniowi z w/w oddziałów. Dlatego wpadliśmy na pomysł, by poprosić o pomoc wicedyrektor szkoły, z którą ułożyliśmy harmonogram dnia, w którym poszczególne klasy mogły schodzić z nauczycielami przedmiotu na hol (gdzie przygotowaliśmy lokal wyborczy), by tam oddać swój głos na swojego kandydata.

Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?

Myślimy, że sukcesem była kampania wyborcza. Kandydaci przygotowali programy wyborcze trafiające w potrzeby uczniów naszej szkoły, byli też widoczni w szkole, rozwieszali plakaty wyborcze oraz (poprzez fakt iż musieli zebrać 75 podpisów pod swoją kandydaturą - dali się szerzej poznać uczniom spoza swoich klas).

Sprawnie poszło nam też przygotowanie kart do głosowania oraz liczenie głosów. Sukcesem była też dobra współpraca z opiekunem SU i wicedyrekcją szkoły, chyba najbardziej efektywna spośród wszystkich do tej pory. Zaowocowała ona kolejnymi pomysłami, które mogliśmy zacząć wcielać w życie (o czym w dalszych relacjach).

Galeria zdjęć

Pliki dokumentujące realizację wyzwania:

Podobało Ci się

Komentarze