Warsztaty tworzenia palm wielkanocnych.

• WYBITNA RELACJA

Działania uczniów i uczennic: "Nasze własne wyzwanie (skonsultowane i zatwierdzone przez mentora)"

Dodano: 03.01.2022

Podejmując wyzwania związane ze Szkołą Demokracji w narzędziu jakim jest Padlet wielu uczniów wpisywało potrzebę tworzenia i chęć nauki wytwarzania palm wielkanocnych. Dlatego na początku roku szkolnego przeprowadziliśmy rozmowy z przedstawicielami samorządów klasowych czy nasi koledzy z poszczególnych klas nadal są zainteresowani tego typu działaniem. Jak się okazało zainteresowanie było ogromne. Jednak na podstawie wywiadów w klasach okazało się, że nikt z nas nie potrafi robić palm. W listopadzie 2021 roku rozpoczęliśmy współpracę z Kołem Gospodyń Wiejskich. Razem z Paniami śpiewaliśmy podczas koncertu zorganizowanego z okazji 11 listopada. Wtedy też wystąpiłyśmy z propozycją przeprowadzenia warsztatów dla uczniów naszej szkoły. Na początku przeprowadziłyśmy rozmowę z paniami z KGW czy wyraziłyby zgodę na ten rodzaj współpracy. Zapytałyśmy również o to czy moglibyśmy porozmawiać o tym jak wyglądała nasza miejscowość w dawniejszych czasach. Panie wyraziły wstępną chęć udziału w takich warsztatach. Dlatego Natalia Kocbus wykonała oficjalną prośbę, którą wysłałyśmy do przewodniczącej KGW. Następnie ustaliliśmy dogodny dla wszystkich termin i ustaliliśmy niezbędne artykuły potrzebne do produkcji palemek. Jako miejsce warsztatów wybraliśmy szkołę. Panie zaoferowały ponadto pokaz wykonania szydełkowych pisanek. Zachęceni działaniem poszukaliśmy ofert z metalowym sercem na nakrętki i poprosiliśmy producenta o wycenę. Wybraliśmy jednak nie serce, a metalowy pojemnik w kształcie liścia, chcieliśmy zaznaczyć w ten sposób, że działamy nie tylko pomagając chorym dzieciom, ale wspieramy także naszą przyrodę przyczyniając się do recyklingu nakrętek. Niestety tuż przed warsztatami rozchorowała się nasza Pani opiekun, jednak mimo choroby mieliśmy z panią Anetą stały kontakt dzięki stworzonej grupie w aplikacji messenger. Przed nami było duże wyzwanie, obawialiśmy się, że nie damy rady podołać wyzwaniu. Musieliśmy przecież wszystko sami przygotować. Na początek ustaliliśmy, kto za co będzie odpowiedzialny. Przydzieliliśmy sobie role i pracowaliśmy wg omówionych schematów. Wśród przydzielonych ról były osoby odpowiedzialne za powitanie zebranych, przygotowanie stanowisk pracy, przygotowanie materiałów, była wśród nas osoba odpowiedzialna za fotorelację z warsztatów, a także osoby odpowiedzialne za sprzątanie po warsztatach. Stworzyliśmy listę osób zainteresowanych uczestnictwem. Przygotowaliśmy podziękowania dla Pań z Koła Gospodyń Wiejskich. Podczas warsztatów panowała spokojna i miła atmosfera. Rozmawialiśmy z Paniami o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych. Poznaliśmy też tradycyjne potrawy i znaczenie pasków na sorcach w strojach ludowych. Panie zaśpiewały też wiele piosenek, a my chętnie uczyliśmy się ich. Mamy nadzieję, że uda nam się już wkrótce przystąpić do wspólnego koncertu dla lokalnej ludności. Wszyscy uczniowie obecni na warsztatach mieli szansę zabrać palemkę do domu. Z pozostałych materiałów wykonaliśmy kilka stroików, które również przeznaczymy na sprzedaż, aby zasilić serduszkowe konto. W sprzedaży pomagali nam rodzice z Rady Rodziców. Musimy przyznać, że oprócz naszej Pani opiekun , mieliśmy w nich również duże wsparcie. Współpraca z Radą Rodziców układa się coraz owocniej. Udało się sprzedać wszystkie wykonane przez nas palmy, a zebrane przez nas fundusze po odliczeniu kosztów przeznaczymy na metalowy pojemnik na plastikowe nakrętki, który już w najbliższym tygodniu stanie przed naszą szkołą.

W realizację zadania zaangażowały się Panie z Koła Gospodyń Wiejskich oraz Panie z Rady Rodziców.

Najtrudniejsze było ustalenie terminu, ponieważ zbiegł on się z innym prowadzonym przez nas działaniem oraz zebranie wystarczającej ilości borowiny. W trakcie była choroba naszej Pani i baliśmy się, że nie damy rady sami wszystkiego zorganizować.

Sukcesem było, to, że mimo problemów nie zrezygnowaliśmy z podjętych działań i konsekwentnie dążyliśmy do realizacji zamierzeń.

Linki związane z realizacją wyzwania:
Pliki dokumentujące realizację wyzwania: