Wybory Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego

  • WYBITNA RELACJA

Wybory i kwestie formalne: "1. Przeprowadzamy wybory do władz SU zgodnie z zasadami i procedurami opisanymi w poradniku CEO"

Dodano: 09.02.2022

1

Kiedy odbyły się wybory?
26.01.22
Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania:

Wybory do naszego samorządu odbyły się 26.01.2022 roku.

Zanim je ogłosiliśmy przeanalizowaliśmy nasz regulamin i wprowadziliśmy poprawki. Następnie zostały przygotowane materiały: plakat ogłaszający nabór kandydatów na Przewodniczącego SU, terminarz, karta zgłoszenia kandydata. Wybraliśmy również komisję wyborczą.

 Od 13.12.2021 do 21.12.2021 uczniowie i uczennice mogli zgłaszać swoją kandydaturę. 22.12.2021 została podana oficjalna lista kandydatów.

W dniach 3-16.02.2022 trwał pierwszy etap wyborów. Kandydaci mogli się promować za pomocą prezentacji, plakatów, ulotek, filmików. Wszystko było zamieszczane na gazetkach ściennych, na szkolnym Fb oraz rozdawane przez kandydatów bezpośredni uczniom w szkole.

17.01.2022 odbyła się debata wyborcza.

W dniach 18- 21.01.2022 trwał drugi etap kampanii wyborczej - dalsze promowanie się.

Od 24 do 25.01.2022 trwała cisza wyborcza.

26.01.2022 odbyły się demokratyczne wybory. Wcześniej przygotowaliśmy karty wyborcze, listy do głosowania, urnę oraz dzień przed salę i stoły dla komisji. Każdy z uczniów mógł oddać swój głos. Trwająca pandemia zmusiła nas do zmiany ordynacji wyborczej. Większa część klas była już na nauczaniu online, więc przygotowaliśmy dla nich ankiety do głosowania, oczywiście anonimowe. Linki zostały rozesłane do wychowawców, a następnie przez tych do uczniów. Pozostałe w szkole klasy głosowały tradycyjnie. Głosy zostały podliczone przez komisję wyborczą, a w dniu 27.01.2022 ogłosiliśmy wyniki wyborów na Fb szkoły. Niestety byliśmy już wtedy na zdalnym nauczaniu, więc nasze inne środki przekazu nie zostały uruchomione. Po powrocie do szkoły będziemy ogłaszać przez Radiowęzeł oraz na naszych gazetkach. Frekwencja była zadowalająca, chociaż w głosowaniu online niższa niż w szkole. Głosowało 606 uczniów na 840, czyli 72%.

Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?
Uczniowie należący do Komisji Wyborczej wybrani z działających w samorządzie.
Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?

Nie było to trudne wyzwanie. Jedynym kłopotem było tworzenie ankiet do glosowania i zmiany w komisji, gdyż klasy z dnia na dzień odchodziły na zdalne nauczanie i nie mogliśmy skompletować członków w komisji.

Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?

Sukcesem jest spora frekwencja wyborcza mimo nieobecności tak wielu klas w szkole.

Galeria zdjęć

Linki związane z realizacją wyzwania:
https://www.facebook.com/media/set/?vanity=ZespolSzkolLicealnychIEkonomicznychNr1WWarszawie&set=a.2137051999780966
Pliki związane z realizacja tego wyzwania:
Pliki dokumentujące realizację wyzwania:

Podobało Ci się

Komentarze

Informacja zwrotna
14.02.2022 09:56

Dzień dobry,

dziękuję za opublikowanie sprawozdania przed terminem i za bogatą paletę towarzyszących mu materiałów, w tym wielu zdjęć znakomicie ilustrujących przebieg wydarzenia. Dołączyliście także nową wersję Regulaminu Wyborów. W obecnej wersji jest on, w moim przekonaniu, dokumentem w pełni demokratycznym. Nie jest jedynie dla mnie jasne, czy ma charakter tymczasowy, czy też będzie obowiązywał długoterminowo. Zapis w Par. 1 przemawia za tą pierwszą opcją: "Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego odbywają się dwuetapowo w styczniu 2022r."

Podjęliście wiele pracochłonnych działań, gdyż wybory były przeprowadzane w trudnym dla Waszej szkoły okresie: "Większa część klas była już na nauczaniu online […]." Musieliście więc zorganizować dwa tryby głosowania: zdalne i bezpośrednie. Biorąc to pod uwagę, wywiązaliście się znakomicie ze złożonych zdań, a frekwencja była imponująca. Także działania informacyjne stałyna wysokim poziomie.

Treść Waszego sprawozdania odpowiada na wszystkie pytania z "Przewodnika po programie Szkoła Demokracji". Ponadto, dostrzegam w niej dowody wskazujące na wielką troskę o demokratyczny charakter wyborów i sprawne ich przeprowadzenie. Z tego powodu nie tylko akceptuję tę relację, ale także wyróżniam ją.

Z wyrazami szacunku

Mentor Janusz