Siła wspólnoty, czyli ważne, aby być razem, działać razem.

Działania uczniów i uczennic: "Nasze własne wyzwanie (skonsultowane i zatwierdzone przez mentora)"

Dodano: 12.02.2022

Fundamentem, istotą uroczystości był jej jednoczący charakter, idea wspólnoty. Po pierwsze, choć ze względu na pandemię na Sali gimnastycznej pojawiły się tylko reprezentacje klas (trójki klasowe) i nauczyciele klas 4-8 (klas przedszkolnych i 1-3 pracowali tego dnia bez przerwy). W powietrzu czuć było atmosferę tęsknoty za dawnymi spotkaniami całej społeczności szkolnej. Aby nieco zmniejszy dyskomfort cała Gala z okazji Dnia Nauczyciela była transmitowana na żywo na szkolnym Facebooku, co znacznie podnosiło rangę wydarzenia i wywoływało radosną ekscytację. Wydarzenie już w czasie jego trwania zebrało wiele polubieni i miłych komentarzy.

Ponadto celem całego wydarzenia była chęć zrobienia czegoś razem – wspólnie: uczniowie, nauczyciele, rodzice. Zazwyczaj jest tak, że to uczniowie stają na scenie i prezentują swoje umiejętności dla nauczycieli, tym razem chodziło, o wzbudzenie poczucia przynależności do wspólnoty, jedności, dlatego na scenie stanęli wspólnie rodzice, nauczyciele i uczniowie. Motywem przewodnim uroczystości była czterolistna koniczynka. Na jej podstawie powstały wspaniałe przemówienia pełne życzeń szczęścia i spełnienia marzeń, a każdy pracownik szkoły otrzymał koralik z namalowaną czterolistną koniczynką. Ów koralik miał przynieść właścicielowi wiele szczęścia, a ściskany w dłoni w czasie wystąpienia publicznego dodawać odwagi. Przygotowania do gali trwały już od września: tworzenie przemówień, dekoracji i przedstawienia pochłonęło wiele czasu. Sercem wydarzenia był wspaniały występ, wykonano dwie piosenki: Hymn szkoły w nowej aranżacji oraz piosenkę „Kto powie mi jak” zespołu Kwiat Jabłoni. Hymn naszej szkoły nawiązuje do szacunku dla świata, w tym jego najdrobniejszych stworzeń i budowaniu w sobie świata wartości opartego na miłości i szacunku do siebie, bliźniego świata. Piosenka druga została przez nas zinterpretowana jako poszukiwanie nauczyciela-przewodnika, wzoru, który podpowie nam. Obie piosenki są znane społeczności szkolnej, hymnu uczymy się od pierwszych chwil w szkole, a o znajomość drugiej piosenki w każdej klasie zadbała nauczycielka muzyki. Jednocząca siła muzyki jest wielka, mieliśmy zatem na scenie rodziców, uczniów i nauczycieli, którzy swoją wspaniała muzyką na żywo poruszyli publiczność. Owacjom nie było końca.

Nauczyciele mówili później:

1. Niesamowicie przejmująca, wzruszają uroczystość, dotknęła czułej nuty we mnie. Poczułam, że coś jest specjalnie dla mnie.
  2. Radość, łzy wzruszenia, zaskoczenie z powodu rezygnacji z oficjalnej dotychczas formuły na rzecz swojskiego, wspólnego spotkania.

Zdania uczniów:

1. Było wspaniale, magicznie.
  2. Czułam się trochę, jak w telewizji.

Nauczyciel informatyki pan Marek Grzywna, który pomagał w przekazie na żywo. Klasa 7c, która wykonywała utwory na scenie.

Najtrudniejsze było wymyślenie sposobu, aby w dobie pandemii jak najwięcej osób mogło jednocześnie wziąć udział w wydarzenia. Do końca nie byliśmy pewni czy streaming się uda, czy nasz sprzęt da radę, a internet wytrzyma. Innego rodzaju trudnością było zachowanie niespodzianki dla Społeczności Szkolnej w tajemnicy, tajne próby, w tym muzyczne z nauczycielami i rodzicami prowadzone na sali gimnastycznej. Była to jedna z nielicznych Uroczystości bez Sztandaru, do końca baliśmy się, czy przeprowadzimy ją godnie, odpowiednio, bez takiej oficjalnej oprawy. Samo wymyślenie przedstawienia i napisanie scenariuszy również zajęło nam sporo czasu.

Wielkim sukcesem był dobrej jakości przekaz na żywo, a także dobry odbiór idei wspólnoty, atmosfery jedności, która tworzyliśmy na sali. Nastrój udzielił się wszystkim i było wspaniale. Na samo wspomnienie wciąż odczuwamy ogromne wzruszenie. Najlepsze wydarzenie tego roku szkolnego, sądzimy, że nie do pobicia.

Linki związane z realizacją wyzwania: