Wybory do władz SU ZSB

Wybory i kwestie formalne: "1. Przeprowadzamy wybory do władz SU zgodnie z zasadami i procedurami opisanymi w poradniku CEO"

Dodano: 25.02.2022

0

1

Kiedy odbyły się wybory?
04.10.2021 r
Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania:

Dwa tygodnie przed wyznaczoną datą wyborów zorganizowaliśmy zebranie samorządów klasowych w celu ogłoszenia o nadchodzących wyborach. Przewodniczący klas zobowiązali się poinformować uczniów swoich klas i zebrać kandydatury chętnych osób do prac na rzecz szkoły. Informacja ta była również umieszona w gablocie samorządu uczniowskiego. Po otrzymaniu informacji o kandydatach rozpoczęliśmy kampanię wyborczą. W związku z sytuacją pandemiczną nie było możliwości zorganizowania debaty wyborczej, dlatego kandydaci swój program wyborczy przedstawili w formie plakatów na tablicy ogłoszeń. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie szkoły, którzy wybierali swoich przedstawicieli spośród 6 kandydatów. Głowiliśmy się, w jaki sposób przygotować głosowanie, aby frekwencja była jak najwyższa, gdy dużo osób przebywało na kwarantannie. Po długich dyskusjach ktoś wpadł na pomysł, aby stworzyć ankietę, która w szybkim czasie dotrze do wszystkich uczniów. W wyznaczonym dniu o godzinie 12 wysłaliśmy do każdego ucznia poprzez dziennik elektroniczny przygotowaną wcześniej w programie "Formularze google" kartę wyborczą, która była aktywna przez trzy godziny. Po tym czasie szybko i sprawnie otrzymaliśmy wyniki głosowania. Uprawnionych do głosowania było 324 uczniów, z czego głos oddało 283 uczniów, co stanowi 87% głosujących. Osoba, która uzyskała największą liczbę głosów została przewodniczącą SU. Wyniki wyborów zostały opublikowane na stronie internetowej szkoły, Facebooku szkolnym oraz na tablicy ogłoszeń.

Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?
Przedstawiciele samorządów klasowych i opiekunowie SU
Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?

W związku z panującą sytuacją epidemiologiczną i reżimem sanitarnym kandydaci nie mogli prowadzić swobodnie swoich kampanii wyborczych i przedstawić całej społeczności szkolnej swoich programów.

Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?

Mimo panujących warunków udało się przeprowadzić wybory wykorzystując nowoczesne metody badawcze w postaci ankiety. Kolejnym sukcesem jest uzyskanie wysokiej frekwencji dzięki temu, że głos mogli oddawać uczniowie nieobecni tego dnia w szkole. Przeprowadzenie wyborów było pierwszym naszym działaniem w szkole, dlatego jest to dla nas ważnym wydarzeniem. Uczyliśmy się, wybieraliśmy jak najlepsze metody głosowania, i jesteśmy dumni z naszego pomysłu i osiągnięcia. Na pewno będziemy podejmować taką inicjatywę w kolejnych latach.


Pliki związane z realizacja tego wyzwania:

Podobało Ci się

Komentarze

Informacja zwrotna
07.03.2022 14:31

Witajcie.
Z przyjemnością akceptuję Waszą pierwszą relację. Wzięliście pod uwagę wszystkie wskazówki i relacja nabrała życia.
Pomimo pandemii i reżimu sanitarnego daliście radę zorganizować wybory tak, by wszyscy uczniowie mogli zapoznać się z kandydatami i ich programem oraz aby mieli swobodny dostęp przy głosowaniu. Jak widać karta wyborcza online celująco zdała egzamin, co widać przez wysoki procent głosujących.
Podjęliście wiele pracochłonnych działań, chociażby stworzenie karty wyborczej w formularzu google czy zawieszenie karty na 3 godziny aktywności w sieci.
Widzę, że zależało Wam na prawdziwie demokratycznym podejściu do kwestii głosowania. Gratuluję.
Pozdrawiam / Aneta Lewczuk