Wybory na rzecznika praw ucznia w SP50

Wybory i kwestie formalne: "5. Tworzymy instytucję i procedury odnoszące się do łamania praw ucznia oraz konfliktów w naszej szkole (np. rzecznik praw ucznia, szkolne mediacje, procedura zgłoszenia złamania praw ucznia)."

Dodano: 04.03.2022

0

1

Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania:

Rzecznika praw ucznia wybraliśmy za pomocą wyborów odbywających się na terenie placówki szkolnej w dniach 7-8.10.2021. Rzecznik praw ucznia został wybrany z pośród kadry pedagogicznej naszej szkoły. W głosowaniu wzięło udział 290 uczniów spośród 343 uprawnionych do głosowania. Oddanych głosów było 290 w tym 272 ważne i 18 nieważnych. Frekwencja wynosiła 85%. Wyniki głosowania zostały ogłoszone jeszcze w ten sam dzień wyborów (8 października) i zostały one przekazane uczniom za pomocą komunikatu nadanego z radiowęzła, posta na facebooku szkoły i przekazania wyników podczas zebrania samorządu uczniowskiego.


Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?:

Zaangażowani w wybory uczniowie byli z klas siódmych i ósmych, którzy zostali wybrani przez nauczyciela - koordynatora akcji. Byli oni odpowiedzialni m.in. za kierowanie wyborami, fotografowanie wydarzenia, ewentualną pomoc głosującym i liczenie głosów. Nad prawidłowym przebiegiem głosowana czuwał nauczyciel historii i WOS-u.

Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?:

Najtrudniejsze w realizacji zadania mogły być obostrzenia pandemiczne. Zaplanowaliśmy, że każda klasa będzie głosować w przydzielonej jej godzinie dzięki czemu uniknęliśmy dużych zgrupowań osób.

Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?:

Udało nam się dobrze kierować uczniami podczas wyborów np. podczas głosowana uczniowie stosowali się do naszych próśb. Wszystko było dobrze zaplanowane i odbywało się w miłej atmosferze co możemy uznać za sukces :) Stosunkowo niewielki odsetek głosów nieważnych wskazuje, że uczniowie byli dobrze przygotowani do wzięcia udziału w wyborach.

Galeria zdjęć

Pliki dokumentujące realizację wyzwania:

Podobało Ci się

Komentarze

Informacja zwrotna
22.03.2022 21:39

Bardzo dziękuję za uzupełnienie treści relacji, dołączone zdjęcia i Regulamin wyboru oraz funkcjonowania Rzecznika Praw Ucznia w Waszej Szkole. Wybór osoby, która stoi na straży praw i obowiązków ucznia, wspiera działania uczniów podczas dochodzenia ich praw, pomaga rozwiązać sytuacje konfliktowe w szkolnej społeczności to bardzo ważne wyzwanie. Mimo utrudnień związanych z pandemią koronawirusa, skutecznie i zgodnie z zasadami demokratycznego głosowania przeprowadziliście wybory. Macie już osobę, która na co dzień przypomina o podmiotowym traktowaniu uczniów i uczennic. Gratuluję!