Uczenie się i nauczanie

Uczenie się i nauczanie: "1. Badamy, czy uczniowie i uczennice rozumieją, za co i jak są oceniani na lekcjach. Wnioski przedstawiamy nauczycielom i opracowujemy konkretne propozycje do wprowadzenia w życie."

Dodano: 04.03.2022

0

1

Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania:

Aby wykonać nasze zadanie na temat szkolnego systemu oceniania użyliśmy programu Microsoft Forms, aby ułatwić uczniom wypełniane ankiety. 

Ankietę udostępniliśmy uczniom 30 stycznia 2022, a wykonało ją aż 38 uczniów. 35 osób było zapoznanych ze szkolnym systemem oceniania, większość uczniów wiedziała za co są oceniani i pod jakimi kryteriami oceniane są ich prace. Uczniowie wiedzieli również, jak jest oceniane ich zachowanie. W większości przypadków ankietowane osoby wiedzą w jaki sposób jest oceniana ich praca na lekcji oraz zachowanie, zostały one także zapoznane poprzez nauczycieli z szkolnym systemem oceny zachowania. Około 16% ankietowanych potwierdziło, że oceny nie są jawne, a 46% (18 osób) potwierdza, iż nie są oni oceniani systematycznie. Ponad 50% (23 osoby) uczniów czuje, że oceny szkolne nie zachęcają ich do nauki. Wyniki wysłaliśmy opiekunce naszego zespołu, omówiliśmy z nią zmiany do wprowadzenia w statucie, po czym przedstawiła je nauczycielom. Następnie odbyło się spotkanie w którym uczestniczyli niektórzy nauczyciele, przedstawicielka naszego zespołu i przewodniczący samorządu na którym były omawiane nowe zmiany. Wprowadziliśmy inne zasady dotyczące spóźnień i oceny z zachowania, ponieważ ankietowani sądzili też, że kryteria na oceny z zachowania są zbyt surowe, nierealne. Od teraz można mieć 3 uwagi w półroczu i dostać ocenę bardzo dobrą z zachowania, kiedy wcześniej można było mieć maksymalnie 1.

Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?

Zaangażowani byli uczniowie, a dokładnie 38 osób z klas IV-VIII, którzy wypełniali ankietę, oraz nauczyciele, którzy pomogli nam ją rozesłać swoim klasom.

Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?

Nie znaleźliśmy większych trudności w wykonaniu tego wyzwania.

Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?

Uważamy, że sukcesem była liczba osób, która wypełniła ankietę, ponieważ nasze koleżanki i koledzy często nie chcą się angażować w sprawy nieobowiązkowe.

Inne pliki związane z realizacją wyzwania

Podobało Ci się

Komentarze

Informacja zwrotna
08.04.2022 22:46

Bardzo dziękuję za uzupełnienie. To było wieloetapowe i rozciągnięte w czasie zadanie, nie ograniczyło się tylko do ankiety. Doprowadziliście do dyskusji społeczności szkolnej na temat oceny z zachowania. Efektem są zmiany zapisów statutowych. Gratuluję!