Uregulujmy nasz samorząd!

Wybory i kwestie formalne: "4. Robimy przegląd dotychczasowego regulaminu SU, dostosowujemy go do naszych potrzeb i aktualnej sytuacji w szkole. Regulamin zawiera zgodną z zasadami i procedurami demokratycznymi ordynację wyborczą."

Dodano: 23.03.2022

Pierwszym zadaniem z jakim przyszło nam się zmierzyć, to ocena obecnego regulaminu Samorządu Uczniowskiego, wypisanie wszystkich wad i zalet obecnego regulaminu. Po zebraniu wniosków z pierwszego zadania, przystąpiliśmy do przygotowania szkieletu naszego nowego regulaminu (z jakich rozdziałów będzie się składał, jakie elementy poprawiamy względem poprzedniego, co dodajemy, co uważamy za niepotrzebne w starym regulaminie) każdy z elementów krótko scharakteryzowaliśmy, aby było wiadomo dlaczego i po co się znajduje w regulaminie. Kolejnym krokiem było sprawdzenie "legalności" naszych propozycji, tzn. "czy jako Samorząd Uczniowski możemy mieć wpływ na dane działania" oraz szukanie zapisów prawnych, na mocy których regulamin naszego samorządu będzie obowiązywał. Ostatnim elementem naszego wyzwania było spięcie wszystkiego w całość i stworzenie regulaminu, w którym zawarte są takie rzeczy jak zasady wyboru nowego zarządu Samorządu Uczniowskiego, przebieg wyborów, czy wyraźnie określone zadania i kompetencje SU.

W realizacji wyzwania w większości brali udział członkowie Samorządu Uczniowskiego, oczywiście nie zamknęliśmy się tylko na nich. Wszyscy chętni uczniowie mogli wyrazić swoje zdanie
Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?:

Najtrudniejsze zadanie z jakim przyszło nam się zmierzyć, to zredagowanie regulaminu tak, aby był czytelny, zrozumiały dla uczniów oraz wyglądał estetycznie.

Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?:

Przede wszystkim nauczyliśmy się wyszukiwać zapisów prawnych we wszelakich rozporządzeniach czy konstytucji. Jest to najbardziej przydatna umiejętność, ponieważ po wkroczeniu w dorosłość nieraz przyjdzie nam zmierzyć się z zapisami prawnymi, warto wiedzieć wtedy czego i gdzie szukać.

Pliki dokumentujące realizację wyzwania: