Szkolny Budżet Partycypacyjny

• WYBITNA RELACJA

Podejmowanie decyzji: "4. Organizujemy w naszej szkole budżet partycypacyjny. Kwota, o której przeznaczeniu decydują uczniowie i uczennice, jest nie mniejsza niż 1500 zł."

Dodano: 24.03.2022

Podczas pierwszego szkolenia w ramach projektu "Szkoła Demokracji", usłyszeliśmy o budżecie partycypacyjnym.

Bardzo spodobał nam się ten pomysł i postanowiliśmy spróbować zorganizować go w naszej szkole.

Podpatrzyliśmy w innych szkołach, jak wygląda regulamin budżetu partycypacyjnego.

Wspólnie z naszą opiekunką ułożyliśmy własny regulamin Szkolnego Budżetu Partycypacyjnego. Zapoznaliśmy z naszym regulaminem dyrekcje szkoły.

I przystąpiliśmy do działania.

1. Poinformowaliśmy uczniów naszej szkoły o możliwości złożenia projektu do Szkolnego Budżetu Partycypacyjnego. W tym celu wykorzystaliśmy szkolny radiowęzeł i gazetkę Samorządu Uczniowskiego.
  2. Wybraliśmy komisję, której zadaniem było sprawdzenie zgodności składanych wniosków z obowiązującym regulaminem. Do głosowania skierowano 6 wniosków:
  • "Pufy do wypoczynku i relaksu"
  • "Dyskoteki szkolne"
  • "Akcesoria i pomoce do nauki gry w tenisa ziemnego"
  • "Strefa odpoczynku"
  • "Meble i akcesoria na hol"
  • "Poduszki na hol"

3.Przez dwa tygodnie trwała kampania promocyjna wniosków.

4.18 marca 2022 r. Szkolna Komisja Wyborcza przeprowadziła głosowanie, w którym uczestniczyli uczniowie klas od pierwszej do ósmej.

5.Szkolna Komisja Wyborcza dokonała przeliczenia głosów, sporządziła protokół i ogłosiła wyniki.

Najwięcej głosów zdobył projekt zgłoszony przez naszą koleżankę Julię z klasy 7a "Dyskoteki szkolne". Wartość projektu oszacowano na 1000zł. Niestety żaden z pozostałych projektów nie będzie skierowany do realizacji, ponieważ łączna wartość przekracza kwotę 1500zł. Wszystkie pozostałe projekty wycenione były na więcej niż 500 zł.

6.Prtotokół z przeprowadzonego głosowania przekazaliśmy pani dyrektor. Obecnie czekamy na realizację projektu i przekazanie środków pieniężnych przez Radę Rodziców.

W realizację tego zadania zaangażowani byliśmy wszyscy, tzn. Marysia, Majka, Marika, Filip, Dominik, Bartek i Kacper.

Wspólnie opracowaliśmy Regulamin Szkolnego Budżetu Partycypacyjnego, wzór karty do głosowania.

Wchodzimy też w skład Szkolnej Komisji Wyborczej i bardzo nam się to podoba. Pilnujemy tajności głosowania i przestrzegania wszystkich innych procedur wyborczych. Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli dalej być członkami Szkolnej Komisji Wyborczej. Sprawia nam to duży "fun".

Najtrudniej jest zachęcić uczniów do składania wniosków. W tym celu przygotowaliśmy prezentację, w której staraliśmy się podkreślać, ze mamy wpływ na to, co dzieje się w szkole.

Największym sukcesem jest doprowadzenie całego działania do końca. Nasi Koledzy i Koleżanki sygnalizowali nam, że bardzo spodobał im się ten pomysł. Uważamy, że fajnie jest organizować jakieś przedsięwzięcia, które uatrakcyjniają nam naszą szkolną codzienność.

Inne pliki związane z realizacją wyzwania