Przeznaczenie pieniędzy z budżetu partycypacyjnego

Podejmowanie decyzji: "4. Organizujemy w naszej szkole budżet partycypacyjny. Kwota, o której przeznaczeniu decydują uczniowie i uczennice, jest nie mniejsza niż 1500 zł."

Dodano: 24.03.2022

2

Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania:

Po podjęciu decyzji o organizacji Szkolnego Budżetu Partycypacyjnego, porozmawialiśmy z Panią Dyrektor o kwocie, którą możemy mieć do dyspozycji - było to 5000zł. Działania rozpoczęliśmy od przygotowania regulaminu SBP, skorzystaliśmy tutaj z gotowej publikacji Fundacji Pole Dialogu i Fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia". Dostosowaliśmy go do naszych potrzeb i możliwości. Od 19.02.22 ruszyliśmy z promocją SBP. Przygotowaliśmy plakaty informacyjne, komiks zachęcający do udziału w SBP, harmonogram oraz formularz wniosku. Następnie napisaliśmy ogłoszenie do Radiowęzła, wiadomości ze szczegółowymi informacjami do wychowawców wszystkich klas oraz ogłoszenie, z którym przeszliśmy się osobiście do klas, aby zachęcić ich do uczestnictwa w tym projekcie. Wszystkie materiały zostały opublikowanie na stronie szkoły, na szkolnym Fb oraz wywieszone na naszych gazetkach ściennych. Zgodnie z harmonogramem przyjęliśmy wnioski, a następnie rozpatrzyliśmy je, przeanalizowaliśmy i jeden oddaliśmy do poprawienia, gdyż nie zgadzała się kwota. Było ich 6, jeden odpadł, gdyż nie spełniał wymogów regulaminowych (akwarium - nie było w nim przewidzianych kosztów utrzymania). Wszystkie wnioski musiały spełnić kryteria zawarte w regulaminie. W załączniku opis projektów. Ogłoszenie wyników odbyło się na szkolnym Fb, gdyż szkoła przebywała wtedy na nauczaniu online. Po powrocie podaliśmy je przez Radiowęzeł i wywiesiliśmy na gazetkach. Przygotowaliśmy karty do głosowania oraz urny. 22.02.22 odbyło się głosowanie z urnami chodzącymi. 3 grupy miały za zadanie zebrać głosy od wszystkich uczniów i nauczycieli. I tak też się stało. Wygrał wniosek na zakup ławeczek na szkolny dziedziniec. Projekt już został zrealizowany.

Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?

Zaangażowani byli uczniowie pracujący w samorządzie.

Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?

Nie spotkaliśmy się z trudnościami. Jedynie przymusowa nauka online zmusiła nas do przesunięcia terminu głosowania na SBP.

Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?

Sukcesem jest z pewnością fakt, że otrzymaliśmy 6 wniosków. Nie spodziewaliśmy się aż tylu, gdyż był to nasz pierwszy budżet. Na szczęście udało nam się dotrzeć do uczniów i zachęcić ich do udziału w tym projekcie. I oczywiście fakt, że równie sprawnie został już zrealizowany.

Galeria zdjęć

Inne pliki związane z realizacją wyzwania
Linki związane z realizacją wyzwania:
https://www.facebook.com/media/set/?vanity=ZespolSzkolLicealnychIEkonomicznychNr1WWarszawie&set=a.2157260714426761

Podobało Ci się

Komentarze

Informacja zwrotna
26.03.2022 19:07

Dzień dobry,

dziękuję za opublikowanie sprawozdania z realizacji trzeciego podjętego przez Was wyzwania. Podjęliście się przeprowadzenia naprawdę dużego i skomplikowanego przedsięwzięcia- organizacji budżetu partycypacyjnego w Waszej szkole.

Cały proces składał się z wielu pracochłonnych działań, w tym: wstępnego planowania, konsultacji planowanego przedsięwzięcia z władzami szkoły, przygotowania regulaminu Szkolnego Budżetu Partycypacyjnego, zaplanowania i przeprowadzenia promocji wydarzenia, weryfikacji wniosków uczniowskich, przeprowadzenia konkursu projektów oraz ogłoszenia wyników konkursu.

Wszystkie te kroki zostały przez Was sprawnie i w pełni wykonane. Pierwszy w historii Waszej szkoły budżet partycypacyjny stał się faktem.

Emanujące z tekstu poczucie satysfakcji z właściwie zrealizowanego zadania jest w pełni uzasadnione. Dołączone materiały i opisy mówią o tym, że faktycznie udało Wam się "dotrzeć do uczniów i zachęcić ich do udziału w tym projekcie"- a to przecież głównie chodziło. Świadczy o tym zarówno spora ilość wniosków, biorących udział w konkursie jak i znakomita frekwencja w dniu głosowania. Co więcej, zwycięski projekt już doczekał się realizacji. Możecie być z siebie dumni!

Akceptuję Wasze sprawozdanie. Dziękuję za opis działań i podziwu godną jakość dołączonych do raportu materiałów. Wyróżniam te relację.

Z pozdrowieniami

Mentor Janusz

30.03.2022 22:10

Dziękuję bardzo za tak dobrą ocenę naszego działania. Jesteśmy dumni, że nam się to naprawdę fajnie udało.