Walka o debaty.

Wybory i kwestie formalne: "4. Robimy przegląd dotychczasowego regulaminu SU, dostosowujemy go do naszych potrzeb i aktualnej sytuacji w szkole. Regulamin zawiera zgodną z zasadami i procedurami demokratycznymi ordynację wyborczą."

Dodano: 25.03.2022

Postanowiliśmy wybrać to wyzwanie ponieważ w naszej szkole obowiązuje regulamin Samorządu Uczniowskiego, jednak nie był on już dawno aktualizowany i chcemy go zaktualizować aby zawierał zgodną z zasadami i procedurami demokratycznymi ordynację wyborczą, wzbogaconą o element debaty wyborczej.

Realizację wyzwania rozpoczęliśmy w grudniu 2021 roku spotkania grupy roboczej, która zapoznała się z obowiązującym regulaminem SU, odbyła się również dyskusja na temat poszczególnych punktów regulaminu, wypracowaliśmy propozycje zmian jakie chcemy wprowadzić. Głównym założeniem jest wprowadzenie obowiązkowej debaty wyborczej.

Kolejnym etapem były spotkania członków naszego zespołu, oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego z społecznością szkolną. Do spotkań przygotowywaliśmy się samodzielnie, stworzyliśmy  prezentację na temat prawidłowego zorganizowania i przeprowadzenia debaty. Spotkania odbywały się według wcześniej przygotowanego harmonogramu.  Podczas spotkań   przybliżaliśmy uczniom zagadnienia związane z demokratycznymi zasadami wyborów, zaprezentowaliśmy elementy debaty wyborczej oraz jej przebieg. Zostały również zaprezentowane  przykładowe debaty wyborcze. Miłym zaskoczeniem był aktywny udział uczniów w naszych spotkaniach, którzy zadawali wiele pytań, słuchali odpowiedzi i wyrażali swoje opinie i składali wnioski.

Spotkania te pozwoliły nam na stworzenie projektu regulaminu, który następnie przedstawiliśmy radzie pedagogicznej, która pozytywnie odniosła się do zaproponowanych zmian. (najważniejsza zmiana to obowiązkowa debata wyborcza).

Podczas nadzwyczajnego zebrania przedstawicieli społeczności szkolnej, które odbyło się w miesiącu luty 2022 oraz obecności opiekuna i Dyrekcji szkoły zatwierdziliśmy nowy Regulamin Samorządu Uczniowskiego i przystępujemy do jego wdrażania.

członkowie Samorządu Uczniowskiego
Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?:

Zadanie było czasochłonne (brak czasu w szkole)

Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?:

Wprowadzenie do regulaminu debaty wyborczej. Włączenie w realizacje zadania społeczności lokalnej.

Pliki dokumentujące realizację wyzwania: