Motywacja do nauki

Uczenie się i nauczanie: "2. Organizujemy dyskusje klasowe lub szkolne o tym, co nas motywuje do nauki. Wnioski przedstawiamy nauczycielom i opracowujemy konkretne propozycje do wprowadzenia w życie."

Dodano: 30.03.2022

W naszej społeczności szkolnej przeprowadziłyśmy ankietę na temat tego, co nas motywuje do nauki.

Ankietę, miała nam dać jasne i proste spojrzenie w jaki sposób najlepiej uczniowie się motywują.

Tydzień przed wysłaniem ankiety uczniom, na naszą prośbę, nauczyciele zebrali od uczniów w poszczególnych klasach propozycje i zagadnienia na ten temat.

Następnie wraz z opiekunem i całym zarządem SU ułożyłyśmy ankietę na temat motywacji, która trafiła do wszystkich uczniów, od klasy pierwszej do ósmej. Ankieta była wypełniona w jednym dniu, w formie papierowej.

Wszystkie wypełnione ankiety trafiały do Werki. Do niej należało zebranie i uporządkowanie wyników, aby następnie przedstawić je wraz z Jagodą na Radzie Pedagogicznej.

Wyniki zostały przedstawione nauczycielom wraz z konkretnymi pomysłami, które mogłyby być zastosowane.

Naszymi pomysłami i propozycjami były:

• Stawianie uczniom + za aktywność, zadania dodatkowe lub inne podobne działania;
  • Konsultowanie z uczniami tematu lekcji, chociaż raz w miesiącu, aby lekcja była dla nich ciekawa i przyjemna;
  • Wolny czas po wykonaniu określonych i przewidzianych na lekcję zadań;
  • Rozluźnienie atmosfery na lekcjach;
  • Dawanie uczniom większej ilości czasu na wykonanie zadań i przepisywanie notatek.

Oprócz nas zaangażowani byli pozostali członkinie Samorządu, czyli Laura, Marysia i Zuzia. Pomagała nam też w dużej mierze pani Karolina, nasz opiekun.

Według nas najtrudniejszą rzeczą w realizacji tego wyzwania było sprawienie, aby wszyscy uczniowie wypełnili ankietę. Dużo stresu przyniosło także przedstawianie wyników na Radzie Pedagogicznej. Weronika i Jagoda były bardzo zdenerwowane, jak się później okazało, niepotrzebnie.

Dzięki rozmowie z nauczycielami udało się wprowadzić następujące propozycje: wstawianie plusów za bieżącą pracę/aktywność na lekcji (pięć plusów - ocena bardzo dobra), możliwość wyboru tematu przez uczniów raz w miesiącu, metoda "patyczków" (losowanie zadań) po skończonej pracy na lekcji.