Międzyklasowy Konkurs Przyrodniczy

• WYBITNA RELACJA

Działania uczniów i uczennic: "Nasze własne wyzwanie (skonsultowane i zatwierdzone przez mentora)"

Dodano: 03.04.2022

Konkurs Przyrodniczy przeprowadziliśmy 22 marca. Data nie była przypadkowa. Konkurs tematycznie związany był z obchodami Dnia Wody, Dnia Ziemi oraz Pierwszego Dnia Wiosny, które przypadają na przełomie marca i kwietnia. Chcieliśmy w ten sposób zwrócić uwagę na problem związany z zanieczyszczeniem środowiska oraz propagować wśród młodych ludzi ekologiczny tryb życia.

Zorganizowaliśmy zebranie samorządu szkolnego, aby poinformować o naszym pomyśle. Przedstawiliśmy wzór regulaminu. Początkowo konkurs miał przebiegać na na zasadzie teleturnieju "1 z 10" ale podczas wspólnych konsultacji z samorządami klasowymi oraz opiekunami SU doszliśmy do wniosku, że zmienimy zasady i pierwszy etap będzie w formie quizu w programie KAHOOT! Każda klasa miała za zadanie wyłonienie zespołu dwuosobowego do udziału w rywalizacji. Czekaliśmy tydzień na zgłaszanie kandydatów. Zgłosiło się 10 zespołów. Opracowaliśmy i przekazaliśmy uczniom zakres tematyczny obowiązujący w konkursie.

Sam konkurs przebiegł dość szybko i sprawnie. W pierwszym etapie uczniowie rozwiązywali quiz, który składał się z 30 pytań. Rywalizacja była spora, wiadomo liczyła się nie tylko wiedza, ale też współpraca w zespole i refleks. Emocje były bardzo duże. Widownia dopingowała swoich zawodników. Wyłoniliśmy najlepszą trójkę.

W drugim etapie uczniowie mieli za zadanie rozwiązać trzy rebusy oraz tematyczną krzyżówkę. Wszystkim bardzo zależało na wygranej. Najszybsi i bezbłędni okazali się Julka I Kacper z klasy drugiej.

Na tym jednak nie koniec naszych obchodów wyżej wymienionych międzynarodowych dni. Aby rozwijać zainteresowania przyrodnicze, wspierać uzdolnienia uczniów oraz zaangażować jeszcze większą liczbę osób, ogłosiliśmy również konkurs plastyczny, pt. Wiosna, ach to Ty! Termin realizacji konkursu to 28 marzec, ale na prośbę uczniów został przedłużony do 5 kwietnia. Dodatkowo chcemy, aby prace naszych zdolnych kolegów i koleżanek zostały wyeksponowane 22 kwietnia podczas Drzwi Otwartych w naszej szkole, promując przy tym kierunek Technik architektury krajobrazu.

Samorząd szkolny, część uczniów, opiekunowie SU

Najwięcej czasu poświęciliśmy na przemyślenie i przygotowanie zakresu tematycznego konkursu. Nie zawsze czas był naszym sprzymierzeńcem. Duża ilość obowiązkowych zajęć w technikum ograniczała nasze spotkania i konsultacje.

Realizacja konkursu była naszym debiutem. Bardzo chcieliśmy zaangażować w to przedsięwzięcie jak największą część społeczności szkolnej. Baliśmy się, że nie będzie zainteresowania, ale okazało się, że nasze koleżanki i koledzy bardzo nas wsparli i tym samym zachęcili do dalszych działań w szkole. Jesteśmy również dumni z tego, że dołożymy cegiełkę do promocji naszej szkoły w środowisku lokalnym.

Linki związane z realizacją wyzwania: